portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO DANGO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja mangi „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością”
Autor: Karolina Cebula | Dodał: sunater | Data: 22 czerwiec 2019 | 379 odsłon

Do tej pory wydawane w naszym kraju mangi yuri, czy też te, które tylko poruszają kwestie lesbijskiej miłości, były tytułami skupiającymi się na czystej fikcji. „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” całkowicie odbiega od tego, do czego przywykł polski czytelnik. Manga ma bowiem formę dziennika i jest nim w rzeczywistości. Autorka prezentuje nam swoje własne doświadczenia życiowe od czasu ukończenia liceum, po chwilę publikacji jej komiksu. Rzeczą oczywistą jest, że w historii opartej na faktach fabuła będzie miała bardzo przyziemny charakter, który w dużej mierze różni się od romansów, po które zazwyczaj sięga większość z nas. Myślę, że warto również wspomnieć o tym, iż miłość lesbijska nie jest jedynym tematem, na którym opowiadając swoją historię skupia się Nagata Kabi. „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” jest przede wszystkim mangą o dojrzewaniu i naprawdę należy mieć to na uwadze sięgając po ten tytuł.
Kończąc naukę w liceum, Nagata Kabi stanęła twarzą w twarz z wyzwaniem, na które nie była zupełnie gotowa – z dorosłością. Całkowicie zagubiona w świecie, którego nie pojmowała, próbowała brnąć do przodu w nadziei, że coś w końcu się zmieni. Niestety, zamiast stanąć na nogi, kobieta popadała w coraz większą depresję, która wyniszczała ją nie tylko psychicznie, ale także fizycznie.
W tej mandze autorka przedstawia drogę, jaką musiała przejść, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest w tej chwili.

Uważam, że ogromną zaletą mangi „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” jest fakt, iż jednym z podjętych tu tematów jest depresja. Jako że jest ona współcześnie chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci, mówienie o tym problemie stanowi wielki plus. W tym wypadku najważniejsze jest jednak to, że autorka odnosząc się do własnego doświadczenia pokazuje czytelnikom prawdziwe oblicze depresji z jej licznymi, bardzo różnorodnymi objawami. Jestem pewna, że osoby, które zmagały lub zmagają się z problemem depresji od razu dostrzegą prawdę kryjącą się w każdym kadrze oraz każdym słowie odnoszącej się do tego tematu. Równie istotne wydaje mi się to, że Nagata Kabi pokazuje także, w jaki sposób choroba ta wpływa na wiele dziedzin naszego życia, jak podcina nam skrzydła, związuje ręce. Co więcej, „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” uświadamia nam, że depresja jest problemem przewlekłym, powracającym, z którym walczy się latami. Najważniejsze jest jednak to, że autorka pokazuje czytelnikowi, że z tą chorobą można walczyć, można z nią wygrać, i na to położony zostaje nacisk pod koniec przedstawionej tu historii.

We wstępie wspomniałam, że „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” jest mangą o dojrzewaniu i właśnie do tego tematu chciałabym powrócić. Pierwszą jego formą, która zostaje tu przedstawiona jest dojrzewanie psychiczne. Autorka zaczyna od ukazania czytelnikowi prostego faktu, a mianowicie tego, że nie każda młoda osoba kończąca szkołę jest gotowa do dorosłego życia. W przypadku dzieci, które z racji wieku mają rozpocząć edukację, sprawdza się ich gotowość szkolną. Nie sprawdza się jednak tego, czy młody człowiek mający wejść w dorosłość jest naprawdę na to psychicznie gotowy. I tutaj w przypadku Nagaty Kabi pojawiły się jej pierwsze problemy, które ukazała swoim czytelnikom w naprawdę wyraźny, przejrzysty i zrozumiały sposób, który pozwala nam porównać nasze przeżycia i doświadczenia z jej własnymi. Osoby, które zmagały się z wejściem w dorosłość podobnie, jak nasza autorka, niewątpliwie odnajdą tu siebie. Tymczasem czytelnicy, którzy podobnych problemów nie mieli, mają okazję naprawdę wiele się dzięki temu dowiedzieć i nauczyć.

Kolejną formą dojrzałości, która zostaje przedstawiona w mandze jest dojrzałość społeczna. Także w tym wypadku część z nas ma okazję identyfikować się z autorką, która pozostając wierną swoim przeżyciom, odczuciom i prawdziwemu obrazowi swoich problemów doskonale je przedstawia. Nie skupia się bowiem na ukazaniu abstrakcyjnego społeczeństwa i jego oczekiwań, ale odnosi się przede wszystkim do swojego najbliższego otoczenia, a więc rodziny. Dzięki temu, czytelnik widzi, w jaki sposób pozornie zwyczajne komentarze najbliższych potrafią wpłynąć na osobę zmagającą się z depresją, z jaką łatwością mogą pogłębić problem zamiast go rozwiązać. Co więcej, oczekiwania rodziny w odniesieniu do wchodzącego w dorosłość młodego człowieka łączą się ściśle z oczekiwaniami społeczeństwa. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w tym wypadku mamy do czynienia z Japonią, gdzie obcy człowiek z reguły nie powie nam szczerze tego, co myśli, podczas gdy rodzina nie będzie miała z tym najmniejszych problemów.

I w końcu, temat, na który czeka zapewne wiele osób interesujących się mangami z gatunku yuri, a więc dojrzewanie seksualne. Wszystko, co w swoim komiksie ukazuje nam Nagata Kabi zmierza właśnie do tego jednego punktu, w którym autorka w prosty, dosadny sposób odmalowuje nam drogę, jaką musiała przebyć, aby w pełni uświadomić sobie swoje preferencje seksualne. Bądźmy szczerzy, w heteronormatywnym społeczeństwie młody człowiek chcąc odkryć siebie jest zmuszony korzystać z wszelkich dostępnych źródeł, w których informacje nierzadko mijają się z obrazem rzeczywistości, które pozwolą mu w sposób anonimowy zrozumieć swoje potrzeby, oczekiwania, popędy. I właśnie to widzimy w mandze Nagaty Kabi. Podejrzewam, że w tym wypadku zdecydowana większość czytelników, niezależnie od ich preferencji seksualnych, będzie w stanie z łatwością identyfikować się z autorką. Może nawet z zawstydzeniem przypomni sobie swoje pierwsze kroki stawiane na drodze ku pełnemu odkryciu swojej własnej seksualności. Uważam, że jest to o tyle istotne, że pozwala nam łatwiej dostrzec problem, jakim jest czynienie z seksu tematu tabu. Ponadto, autorka w doskonały sposób pokazuje nam zależność między intymną bliskością, a interakcją społeczną, z czego część osób może nawet nie zdawać sobie sprawy.

Podsumowując, „Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością” jest mangą naprawdę wartościową, którą należy polecić nie tylko osobom zainteresowanym komiksem, czy też tematyką yuri. Jest to bowiem tytuł, który przede wszystkim porusza treści związane z problemami okresu dorastania oraz depresją. Przedstawiając nam fragment swojego życia, autorka nie tylko daje nam wgląd w swoją przeszłość, ale także pokazuje nam, że nawet z najgorszej opresji możemy wyjść zwycięsko, jeśli podejmiemy walkę i nie poddamy się.
| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True