Recenzja drugiego tomu "Sunstone" :)
By: Karolina "Kirhan" Cebula (sunater) 2016.02.13

 


Uczucie Lisy i Ally rozkwita, podobnie jak ich życie seksualne. Niestety na ich drodze pojawiają się także pewne problemy, na które nie mają najmniejszego nawet wpływu. Co tu dużo mówić, płeć piękna nie może uniknąć comiesięcznego przekleństwa okresu. Tym razem natura przypomina o sobie w raczej mało odpowiednim momencie, co zmusza bohaterki do zmiany ich wcześniejszych, pikantnych planów. Tym samym, Lisa i Ally mają okazję wykorzystać niesprzyjające warunki aby po prostu pobyć razem, zrelaksować się i lepiej poznać. To popycha dominującą kobietę do zwierzeń na temat jej pierwszych kroków na drodze BDSM, co z kolei wprowadza związek tej dwójki na nowe, jeszcze bardziej emocjonalne tory.

Mając za sobą lekturę dwóch tomów „Sunstone”, z łatwością zauważymy pewne dosyć wyraźne różnice między nimi. Na początek warto wspomnieć o tym, iż pierwsza część serii skupia się w dużej mierze na dopiero rodzącym się związku dwóch gustujących w ostrzejszych zabawach dziewcząt, podczas gdy tom drugi kładzie większy nacisk na życie i codzienność ludzi z kręgu BDSM oraz na bardziej lub mniej poważne problemy ściśle związane z ich upodobaniami. Nie chodzi już tylko o to, czy druga strona aby na pewno pragnie tego samego lub co wypada na siebie włożyć, a czego lepiej unikać aby zostać dobrze zrozumianym. Autor porusza bowiem między innymi temat poszukiwania odpowiedniego partnera i trudności z „dobraniem się”, a to niewątpliwie istotna kwestia. Weźmy pod uwagę fakt, iż w przypadku BDSM wzajemne zaufanie jest niezwykle istotne, toteż nie każdy może towarzyszyć nam na drodze sadomasochistycznych praktyk. W tym miejscu wypada wspomnieć także o wypadkach, których powodem jest BDSM. Wprawdzie Stjepan Sejic zaledwie liznął ten problem, niemniej jednak przypomniał nam, że nie mamy do czynienia z dziecięcą zabawą, toteż rozsądek odgrywa tu bardzo ważną rolę, a tego czasami naprawdę może zabraknąć, kiedy w grę wchodzą uczucia.

Ten tom „Sunstone” wchodzi także na bardziej psychologiczne tory i odsuwa w cień wcześniejszą pikanterię, albowiem sięga do niewątpliwie interesującej i silnie naznaczonej praktykami sadomasochistycznymi przeszłości Ally. Z jednej strony, towarzyszymy jej na drodze do odnalezienia siebie, do upewnienia się, co do zajmowanej w związku BDSM pozycji, śledzimy jej łóżkowe eksperymenty, mamy wgląd w jej wzloty i upadki. Z drugiej, w końcu dochodzimy do wstydliwych i bolesnych związków, przykrych konsekwencji pewnych działań, poczucia winy. W tym kontekście mamy również okazję rzucić okiem na inne postaci tego komiksu i ich delikatnej natury problemy. To właśnie one w głównej mierze wprowadzają do tego tomu pewną dawkę dramatyzmu, a ten z kolei wyciąga swoje ramiona po dwójkę głównych bohaterek. Ally i Lisa zostają więc wystawione w drugiej części na działanie bardzo silnych emocji, a to niewątpliwie znakomicie wpływa na ten komiks oraz nadaje mu głębi, której nie dostrzegaliśmy w tomie poprzednim.

Warto również zauważyć, że o ile wcześniej historia rozgrywała się przede wszystkim w czterech ścianach bezpiecznego domu, o tyle teraz „wychodzi do ludzi”. Opuszcza znajome kąty i przenosi nas do klubu BDSM, gdzie rozrywkę zapewnią utalentowane, niebanalne tancerki, na które naprawdę warto popatrzeć. Dzięki tej stosunkowo niewielkiej rozbudowie miejsca akcji, czytelnik nie tylko ma okazję rzucić okiem na wspomniany klub, ale także towarzyszy Lisie podczas zawierania nowych znajomości z ludźmi podobnie jak ona zainteresowanymi praktykami sadomasochistycznymi. To z pewnością istotne, jako że Lisa jest bohaterką, która dopiero wstępuje na drogę BDSM, toteż istnieje spore prawdopodobieństwo, że czytelnik będzie mógł śledzić rozwój tej postaci w kolejnych tomach serii. Podobnie jest z samym komiksem, który nabierając rozpędu otwiera się coraz bardziej na poruszaną w nim tematykę. Bez wątpienia opłaca się więc czekać na kolejne części.

Na koniec muszę przyznać, że jedną z największych zalet tego tomu „Sunstone” jest dla mnie rozwinięcie wątku relacji Ally i Alana. Po lekturze pierwszego tomu wiedzieliśmy, że ta dwójka była kiedyś razem, choć ich związek miał im niewiele do zaoferowania, jako że oboje należą do osób dominujących. Niestety nie doczekaliśmy się wtedy rozwinięcia tematu tego romansu, co tym razem zostaje w pełni nadrobione. Naprawdę cieszy mnie fakt, że autor postanowił podejść do sprawy profesjonalnie i zaspokoił ciekawość czytelników, którzy – tak jak ja – pragnęli dowiedzieć się więcej o miłosnych ekscesach tej dwójki. Mało tego, zestawienie ze sobą tych dominujących stron okazało się o wiele ciekawsze niż podejrzewałam, co tym bardziej umiliło mi lekturę i zaostrzyło apetyt na kontynuację.

„Sunstone” jest się więc coraz ciekawszym i coraz bardziej wartościowym komiksem, który po prostu musicie poznać. Osoby, które wciąż się wahają tracą naprawdę wiele, a zapewniam, że nie trzeba gustować w praktykach BDSM aby w pełni docenić ten komiks. Stjepan Sejic rozpoczął serię pikantnie, aby teraz wejść na drogę emocji i z każdą chwilą pewniejszych uczuć. Fakt ten sprawia, ze tom drugi jest jeszcze lepszy od poprzedniego i niewątpliwie zachęca do wytrwałego wyczekiwania na kolejną część.