Recenzja drugiego tomu mangi "Wybranki Jej Wysokości"
By: Karolina "Kirhan" Cebula (sunater) 2016.04.02

   Iono wraz z grupką najbliższych sobie sobame wciąż cieszy się urokami Japonii oraz towarzystwem swojej nowej wybranki, Eto. Postanawiając zostać z dziewczyną sam na sam, odsyła swoje wierne służące na zasłużony odpoczynek dając im dzień wolny. Tym samym, może nacieszyć się chwilą intymnej bliskości z nieporadną Japonką, która w końcu zaczęła rozumieć, jak bardzo zależy jej na ekscentrycznej władczyni. Niestety chwila słodkiego „sam na sam” zostaje przerwana przez niechcianego gościa, wynajętego aby uprowadzić Iono. Okazuje się to jednak nie być wcale tak łatwe jakby się wydawało, co sprawia, że pierwotny plan musi ulec modyfikacji, a na celownik zostaje wzięta osoba, dla której władczyni na pewno będzie skłonna się poświęcić – Eto.

   Nie ulega żadnej wątpliwości, że tom drugi „Wybranek Jej Wysokości” różni się w znacznym stopniu od poprzedniego pod wieloma względami, z czego na wstępie warto wymienić chociażby wprowadzenie do historii bezpośredniego odniesienia do miłości fizycznej. Wprawdzie nie uświadczymy tu żadnych aktów, a i na goliznę nie ma co liczyć, ale podsuwane nam wskazówki są tak wymowne, iż czytelnik bez problemu domyśla się, że niewinna dotąd relacja nabiera pikanterii i zaczyna dorastać do cielesnych uciech. Tym samym, druga odsłona tej niezbyt ambitnej mangi jest bardziej „liliowa” od poprzedniej. O ile wcześniej Iono po prostu uganiała się za wszystkim, co czarnowłose i płci żeńskiej bez większego sensu, by ostatecznie znaleźć nową piękność do swojej kolekcji, o tyle teraz w pełni skupiła się na upragnionej nowej sobame ukazując prawdziwe oblicze swojej pożądliwej natury. Należy jednak zauważyć, iż jest to jedynie element epizodyczny, który nie wnosi niczego szczególnego do fabuły, a takich na pewno tym razem nam nie brakuje.

   Kolejną „wstawką”, na którą warto zwrócić uwagę, a która powinna zostać lepiej rozwinięta, jest samolubność naszej mało subtelnej władczyni. Miło, że w ogóle podjęto ten temat, ale przyznać należy, że poświęcono temu bardzo niewiele miejsca. Zauważmy, że otoczona tysiącami kochanek i zapatrzonych w nią służących, Iono po prostu zostawia je wszystkie aby znaleźć sobie nową sobame. Uzależnione od niej dziewczęta usychają z tęsknoty w odległym kraju przez kilka miesięcy i najwyraźniej ich władczyni nawet przez chwilę o nich nie pomyślała. Nie przyszło jej do głowy, że uganiając się za kimś nowym odsunęła w kąt swoje poprzednie wybranki. To raczej znaczące uchybienie, kiedy weźmiemy pod uwagę jak szalenie idealizują Iono jej liczne sobame. Coś takiego naprawdę prosiłoby się o trochę więcej uwagi ze strony mangaki, ale raczej nie możemy spodziewać się ambitniejszej treści po tym tytule.

   Ostatecznie ten tom wypada zdecydowanie lepiej od poprzedniego. Jest niezaprzeczalnie ciekawszy i w końcu pojawia się w nim zarys realnej fabuły, a to niemałe osiągnięcie w porównaniu z „jedynką”. Wszystko zawdzięczamy nowym postaciom, które pociągnęły za sobą potrzebę rozbudowania tej historii i wprowadziły do mangi brakującą dotąd akcję. Tym samym, w „Wybrankach Jej Wysokości” w końcu coś się dzieje i chociaż trudno tu mówić o cudownej przemianie słabego tytułu w dobry, to jednak tom drugi jest znośny, a to naprawdę można uznać w tym przypadku za awans. Nie ślęczymy już nad nudną opowieścią o dziwacznej władczyni próbującej poderwać przypadkową dziewczynę, ale mamy do czynienia z nieudanym porwaniem, drugą próbą, która odnosi skutek oraz akcją ratunkową. Krótko mówiąc, możemy odetchnąć z ulgą, ponieważ tym razem nie jesteśmy już skazani na bezustanne wałkowanie słabego podrywu.

   Mając wszystko to na uwadze, muszę powtórzyć, że drugi tom „Wybranek Jej Wysokości” jest zauważalnie lepszy. Wprawdzie nadal mamy do czynienia z bardzo licznymi wadami, ale „zdejmując okulary” dojrzymy także coś na kształt rozmazanego zarysu plusów. O ile poprzednia część była tylko „odmóżdżaczem”, o tyle ta może zapewnić nam pewne minimum rozrywki, a to w przypadku tego tytułu jest sporym osiągnięciem.