portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO WANEKO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE


Insomniadub

Shima Shop

Wishtown

Anime.com.pl

Recenzja drugiego tomu „Girl Friends” !!
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 15 luty 2015 | 1563 odsłon
Tagi:   girl friends   morinaga milk   recenzja    

Jakie są szkolne romanse nikomu chyba przypominać nie trzeba – dużo niewinności, błahych problemów, normalnego życia. Sięgając po „Girl Friends” trzeba mieć tego świadomość, jednakże drugi tom mangi upewnia nas w przekonaniu, iż mamy do czynienia z tytułem, którego sednem nie jest wcale miłość, ale dorastanie, kształtowanie, formowanie– ot, mangowe bildungsroman.

 

 


Niewielka libacja alkoholowa dwóch przyjaciółek jest już tylko wspomnieniem. Niestety bardzo natrętnym, jako że Mari potwornie wstydzi się swojego małego występku, jakim był skradziony śpiącej Akko pocałunek. Dziewczyna nie jest teraz w stanie spojrzeć w oczy ofierze swojej słabości, co rodzi pytania, wątpliwości, istne dochodzenie. Wszystko to jest jednak wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ w Mari budzi się nie tylko uczucie, ale także idący za nim uciążliwy kram, na którego czele stoją zazdrość i huśtawki nastrojów. Wszystko pogarsza powrót do przeszłości, który uświadamia zakochanej dziewczynie, że obiekt jej westchnień to nie tylko „tu i teraz”, ale również jakieś „wcześniej” i „później”, z którym Mari będzie zmuszona się pogodzić.

W poprzedniej części byliśmy świadkami tego, jak nieświadoma świata dziewczynka zamienia się w nastolatkę, a więc stawia pierwsze kroki na ścieżce wiodącej nieubłaganie ku dorosłości. Tym razem obserwujemy, jak coraz pewniej budzi się w niej świadomość własnej płciowości, kobiecości, jak zaczyna odkrywać samą siebie. Należy jednak zauważyć, że wszystkie te zmiany nie robią już na Mari wielkiego wrażenia, jako że w tej części patrzy na nie przez pryzmat przyjaciółki, która staje się ich centrum. Ponadto, dziewczyna jest bardzo wyczulona na osobę Akiko, toteż każda drobnostka ma na celu zwrócenie na siebie uwagi tej jednej, wyjątkowej osoby, co prowadzi także do stopniowego rozwoju seksualności. Mari rozwija się także pod względem socjologicznym, a to za sprawą przyjaciółek, które uczą ją życia w nastoletnim społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń płynących z relacji damsko=męskich. Tak się jednak składa, że i tutaj na pierwszy plan wysuwa się Akko, a wraz z nią nasza bohaterka zawiera bliską znajomość z zazdrością i zaborczością. W ten sposób bezustannie kształtuje siebie, co jest ogromnym atutem tej mangi.

Ponadto, drugi tom to także droga – długa, wyboista droga wiodąca od świadomości uczucia do jego wyznania. Nasza bohaterka pokonuje ten odcinek od punktu A do punktu B na emocjonalnym rollercoasterze, jako że wszystko jest dla niej nowe, porusza się po omacku, dopiero przeciera szlak. Nie do końca wie czym charakteryzuje się miłość, ponieważ ta okazuje się jej pierwszą. Stąd też w historii pojawiają się wszystkie doskonale znane nam elementy typowe dla takich tytułów: niepewność, wahanie, dół, strach i wstyd, zazdrość, pomieszanie z poplątaniem, skradziony cichcem pocałunek, zazdrość o wydarzenia i ludzi z przeszłości. Dlatego też uważam, że w żadnym razie nie możemy zarzucić tej mandze braku oryginalności, ponieważ mamy tu do czynienia ze zjawiskiem uniwersalnym i w przerażającej większości przypadków objawiającym się tak samo. Droga, jaką Mari musi pokonać w tym tomie jest więc bliska zapewne wielu dziewczynom, które pierwszą miłość mają już za sobą. Heteroseksualizm, homoseksualizm, biseksualizm – to nie ma w tym temacie najmniejszego znaczenia, gdyż swoje i tak przejść trzeba.

Co za tym wszystkim idzie, Milk Morinaga w wiarygodny, chociaż w tym tomie z pewnością nazbyt delikatny sposób pozwala Mari przeżyć to jedyne w swoim rodzaju uczucie. Ze względu na raczej trudny charakter tej miłości, na początku dziewczyna musi się oswoić z tym, co czuje. W tym miejscu czytelnik spodziewałby się chyba odrobiny dramatu wynikającego z nagłej świadomości swoich odrębnych preferencji seksualnych, tymczasem główna bohaterka okazuje się pod tym względem niezwykle dojrzała. Trochę więcej emocji budzi w niej pytanie o prawdziwą przyczynę jej gwałtownych uczuć i fizycznych potrzeb, jako że nie tylko w miłości, ale i w przyjaźni jest nowicjuszem. Zauważamy tu pewien schemat: Mari zadaje pytanie, co wiąże się z emocjami, odpowiedzią jest przyjaźń, to z kolei dziewczyna akceptuje z radością, ale po niedługim czasie po prostu skłania się ku miłości – emocji tu stosunkowo niewiele. Prawdziwą gwałtowność uczuć dostrzegamy dopiero, gdy w grę wchodzą smutek, ból, zazdrości czy też radość, a więc w skrajnych przypadkach, co pozostawia pewien niedosyt.

Na koniec temat rzeka, który w drugim tomie „Girl Friends” stanowi niezwykle istotny element fabuły, a więc cieniutka granica między przyjaźnią a miłością między dziewczynami. Przyznaję, że tutaj autorka naprawdę zgrabnie ukazała współczesny problem bliskości między płcią piękną, ponieważ to, co dawniej było zarezerwowane tylko dla chłopaka, teraz staje się udziałem bliskich koleżanek. Granica intymności w damskiej przyjaźni została zatarta, toteż nie możemy dziwić się temu, że nasza zupełnie niedoświadczona życiowo bohaterka miota się między dwoma jakże bliskimi sobie więziami, a w tym wypadku przyjaciółki wcale jej nie pomagają. Żałuję tylko, że Milk Morinaga bardzo szybko opuściła te burzliwe, niepewne wody i postawiła sprawę jasno, ponieważ wyczuwa się w tym pewien pośpiech i ostatecznie sami nie wiemy, w jaki sposób Mari doszła do ładu ze swoimi uczuciami.

Podsumowując, w drugim tomie „Girl Friends” mamy do czynienia ze zdecydowanie pchniętą do przodu intrygą miłosną oraz niejako z całkowicie nową główną bohaterką, jako że z dziewczyny, którą poznaliśmy w tomie pierwszym zostało stosunkowo niewiele. Autorka pozwoliła nam także poznać dwa oblicza Mari – to nudne i akceptujące wszystko bez przesadnego dramatyzmu oraz wulkan emocji, który uczynił historię bardziej interesującą. Ten tom jest więc zdecydowanie dojrzalszy od poprzedniego, co pozwala nam pokładać zaufanie w kolejnych, po które z perspektywy tej części warto będzie sięgnąć.

Karolina "Kirhan" Cebula | Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]
wyświetl PostaKonkurs na ko..
 el [30. Mar-12:23]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True