portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO STUDIO JG


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja piątego tomu mangi "Girl Friends"!
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 28 sierpień 2015 | 1789 odsłon
Tagi:   girl friends   milk morinaga      
Wszystko kiedyś się kończy, także mangi tak przyjemne dla ducha i godne polecenia jak „Girl Friends”. Ponieważ piąty tom stanowi ostatnią odsłonę naszej przygody z tym tytułem, możemy zadać sobie pytanie, czy Milk Morinaga sprostała niełatwemu zadaniu, jakim jest zakończenie serii. Do tej pory radziła sobie znakomicie, ale czy zdołała utrzymać tę tendencję?


 

 

Po serii niedomówień, Mari i Akko w końcu stanowią parę, zaś ich związek rozkwita. Wprawdzie na horyzoncie pojawiają się drobne powody do zazdrości, jednakże powoli zostawiają za sobą dotychczasowe pełne emocji sercowe pomieszanie z poplątaniem i wychodzą naprzeciw dojrzałości, której nie mogą uciec, a która niesie ze sobą kolejne problemy oraz trudne wybory. Wszystkiemu winien jest czas, który nieubłaganie pędzi do przodu, nie bacząc na nic i na nikogo. Zaledwie przed rokiem dwie niemal obce sobie dziewczyny połączyła przyjaźń, która szybko przerodziła się w miłość, a już nad zakochaną dwójką wisi widmo końca szkoły. Co dla nich oznacza? Czy jest zapowiedzią końca, czy może początku?


W pierwszych tomach „Girl Friends”, autorka zwróciła naszą uwagę na bardzo niewyraźną granicę pomiędzy przyjaźnią a miłością między płcią piękną, która dostarczyła naszym bohaterkom wielu zmartwień. Nic więc dziwnego, że w ostatniej części Milk Morinaga pozwoliła sobie powrócić do tej problematyki poddając ją w pełni zrozumiałej ewolucji. Jako że Mari i Akko są już pewne swoich uczuć, w tym tomie pojawia się pytanie dotyczące różnicy między rolą przyjaciółki a kochanki. Dzięki temu niewinny dotąd związek zyskuje subtelne zabarwienie erotyczne, które warunkuje przynależność gatunkową serii. Myślę, że to istotne, ponieważ do tej pory mieliśmy do czynienia z historią wpisującą się w ramy shoujo-ai i zupełnie niezasługującą na ograniczenie wiekowe widniejące na obwolutach tomików. Czytelnicy obawiający się aktów mogą być jednak spokojni, ponieważ nadal mamy do czynienia z łagodną, bardzo uczuciową mangą, która wprowadza nas w świat yuri z wielkim wyczuciem.

Poza tematem miłości fizycznej, w piątym tomie „Girl Friends” pojawia się także problem dojrzałości w związku. Pod tym względem autorka wyraźnie zarysowała różnice w uczuciowych doświadczeniach dwóch bohaterek i to właśnie one stanowią główny punkt odniesienia dla kwestii dojrzewania. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ mam wrażenie, że większość czytelników skupia się bardziej na charakterze bohaterów, niż na takich szczegółach jak chociażby liczba dotychczasowych związków, które pod pewnym względem kształtują dojrzałość uczuciową. Tym samym, nie spodziewamy się po bardziej dojrzałej i zdrowo myślącej Mari niemal szczenięcego zachowania, jakim jest przemożna potrzeba spędzania każdej chwili z ukochaną osobą, a nawet wypływający z tego brak przyszłościowego myślenia. Milk Morinaga jest jednak mangaką, która doskonale prowadzi swoje postaci i w realny sposób oddaje ich psychikę, co w przypadku tego tomu pokazała kolejny już raz. Przyznam, że będzie mi tego brakowało.

Istotnym elementem ostatniej części serii z pewnością jest sposób, w jaki autorka żegna się ze swoją historią. Wątek miłosny stanowi wprawdzie serce „Girl Friends”, jednakże nie monopolizuje tego tomu. Znalazło się tu bowiem miejsce dla kwestii kluczowej dla kończących szkołę bohaterek, a jest nią odnalezienie własnej drogi w dorosłość. Mari i Akko nie myślą wprawdzie wiele o tym, co będą robić w przyszłości, jednakże wszystkie wydarzenia przedstawione w tych pięciu tomach wpływają na ich ostateczne decyzje. Co więcej, zauważamy, że nawet trywialne tematy, które przeplatały się tu i tam, były niezbędnymi elementami jednej wielkiej układanki, której ostatni puzzel stanowi zakończenie serii. Inaczej mówiąc, Milk Morinaga zaplanowała „Girl Friends” od A do Z z dbałością o wszystkie szczegóły, co dowodzi jej oddania pracy oraz czytelnikom.

Mając wszystko to na uwadze, z czystym sercem możemy zaliczyć piąty tom do udanych, jako że dobrze zamyka całą serię, jak również pozostawia po sobie uczucie tęsknoty za tą niewinną, pocieszną historią, która właśnie dobiegła końca. Mam szczerą nadzieję, że „Girl Friends” nie jest pierwszym i ostatnim tytułem Milk Morinagi na naszym rynku, ponieważ lektura tak dopracowanej mangi wzmaga apetyt na więcej, o czym możecie się przekonać sięgając po tę pozycję.

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [11. Mar-17:43]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True