portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO DANGO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO STUDIO JG


Insomniadub

Shima Shop

Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja mangi "Wybranki Jej Wysokości".
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 31 styczeń 2016 | 1245 odsłon
Tagi:   kotori   wybranki jej wysokości   premiera    

Ostatnimi czasy fani yuri nie mogą narzekać na ciszę w fandomie, jako że powoli liliowa tematyka rozwija skrzydła na naszym małym ryneczku mangowym. Po naprawdę dobrych szkolnych okruchach życia od Waneko i Studia JG oraz niezwykle interesującym, przeznaczonym dla dorosłych czytelników „Sunstone”, przyszła pora na niezobowiązującą, lekką komedię od Kotori. Czy był to z ich strony strzał w dziesiątkę czy w kolano? Na to pytanie odpowiedzą nam  „Wybranki Jej Wysokości”.    Iono Mito Archeline to władczyni małego, ale dobrze prosperującego państewka, która nade wszystko upodobała sobie powiększanie swojego i tak już pokaźnego haremu. Cierpiąc na niedostatek czarnowłosych dziewcząt, postanowiła wyjechać do Japonii, gdzie idealnych kandydatek nie brakuje. Wprawdzie pomysł ten nie każdej z jej dziewcząt przypadł do gustu, ale czy można odmówić czegokolwiek królowej? Tym samym ekscentryczna i bardzo nachalna Iono sieje spustoszenie w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie poznaje trochę nieporadną Eto Hachibe, której oferuje miejsce w swoim haremie.

    Tym, co podczas lektury pierwszego tomu „Wybranek Jej Wysokości” niewątpliwie rzuca się w oczy jest fakt, iż mamy do czynienia z tytułem pełnym kobiet i ubogim w przedstawicieli płci brzydkiej. Tym samym, świat tej mangi jest światem kobiet, z których wszystkie istotne dla historii bohaterki skupiają się wokół uwielbianej przez nie władczyni. Z jednej strony jest to zrozumiałe, jako że Iono gustuje w dziewczętach i otacza się nimi na wszelkie możliwe sposoby, z drugiej jednak wydaje się oczywistym pójściem na łatwiznę. Przyznaję, że harem w tytułach yuri może brzmieć kusząco i całkiem interesująco, jednak w rzeczywistości fakt ten stanowi jeden z głównych wyznaczników poziomu, jaki prezentuje sobą manga, co w przypadku tego tytułu świadczy o jego niedojrzałości oraz wieje przesadą. Widać nawet w yuri można czasami przedobrzyć.

    Z bólem przyznaję, że same bohaterki również nie zaliczają się do szczególnie ambitnych i oryginalnych. Wprawdzie mamy do czynienia z komedią, ale nawet jak na ten gatunek mają one w sobie zbyt wiele szablonowości i pozbawione są jakiejkolwiek głębi. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, iż zostały stworzone z przynajmniej jednej cechy zewnętrznej oraz wyróżniającej je na tle innych bohaterek cechy charakteru. Znajdą się tu więc między innymi okularnica-zazdrośnica, czarnowłosa okularnica-ciamajda czy krótkowłosa-”partnerka w zbrodni”. Przyznaję jednak, że nie wszystkie dziewczęta spisałabym na straty, ponieważ do gustu przypadły mi chociażby młodziutka lolitka, Argé oraz jej matka, Freshé i to one stanowią dla mnie jeden z plusów tej krótkiej serii.

    Co się zaś tyczy samej fabuły, to prawdę mówiąc w tym tomie nie łatwo ją znaleźć, ponieważ nie dzieje się tutaj nic szczególnego. Ot, z rozdziału na rozdział mamy do czynienia z coraz większą ilością flirtu oraz większej lub mniejszej romantycznej sielanki i to byłoby na tyle. Wprawdzie nasza królowa jest osobą troskliwą, która stara się uszczęśliwić wszystkie swoje dziewczęta, ale nie oszukujmy się, w tej mandze ze świecą szukać jakiejkolwiek głębi. W pierwszym tomie nie możemy też liczyć na jakieś sensowne rozwinięcie tematu rządzonego przez Iono państwa, co pozwoliłoby nam lepiej wyobrazić sobie miejsce, w którym rozgrywają się wydarzenia. „Wybranki Jej Wysokości” to po prostu komedia nastawiona na zapewnienie czytelnikowi rozrywki niewymagającej myślenia. Jak łatwo się więc domyślić, to właśnie humor ratuje tę mangę przed zatraceniem i zachęca do jej przeczytania. W końcu od czasu do czasu można pozwolić sobie na podobny „odmóżdżacz”, który pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego.

    Na koniec odrobinę o walorach artystycznych. Kreskę Miyabi Fujiedy określiłabym jako przyjemną i typowo mangową, ponieważ bohaterki cechują nade wszystko wielkie oczy oraz zachwiane proporcje ludzkiego ciała. Poszczególne kadry skupiają się głównie na postaciach, toteż tła, jeśli już się pojawiają, są naprawdę oszczędnie. Co więcej, jak przystało na tego typu komedię, „Wybranki Jej Wysokości” charakteryzują się dużym nagromadzeniem postaci w wersji chibi, a muszę przyznać, że z ich tworzeniem mangaka radzi sobie doskonale. Są bowiem naprawdę urocze i doskonale spełniają swoją rolę, potęgując emocje komediowych scen.

Podsumowując, „Wybranki Jej Wysokości' bez wątpienia są swojego rodzaju liliową nowością, która może nie zachwyca, ale również jakoś szczególnie nie przeszkadza. Nie zaspokoją wprawdzie naszych spragnionych yuri serduszek, ale pozwolą na chwilę niezobowiązującej rozrywki, która każdemu czytelnikowi wyjdzie na dobre.


| Drukuj | |

Komentarze

Autor: Hokusai | Data: 12.02.16, 08:13

Mam w zasadzie podobne odczucia jak autorka recenzji:) Historia królowej z ogromnym libido będącym źródłem nieustających kłopotów dla jej współpracownic, to łatwa i przyjemna mangowa "przekąska". Mimo nie najwyższych lotów humoru - momentami wręcz "przaśnego' - manga jest lekkostrawna, poprawia nastrój. Plusem dal mnie jest to ,że jest to stuprocentowe Yuri , do tego bez mundurków i licealnych historii, a także bez fanserwisu, co już samo w sobie jest pewna wartością :D


WYBRANKI JEJ WYSOKOŚCI
Autor: Adik | Data: 29.02.16, 15:58

W końcu coś z poza mundurków i szkolnego klimatu. Pozytywnie zaskoczyło mnie wystąpienie akcji która dodaje pazura. Puki co jest dobrze. :)


Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [11. Mar-17:43]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True