portal
encyklopedia

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO WANEKO


Anime.com.pl

Wishtown

"Opowieść Panny Młodej" z liliowego punktu widzenia...
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 11 marzec 2016 | 1451 odsłon
Tagi:   opowieść panny młodej   studio jg      

Część osób zapewne zastanawia się nad powodem publikacji tej recenzji na stronie yuri.pl, jako że „Opowieść Panny Młodej” nie jest tytułem, który spodziewalibyśmy się zobaczyć w naszej „liliowej” biblioteczce. Tak się jednak składa, że i ta skupiająca się na kulturze odległych krajów manga ma nam coś interesującego do zaoferowania. Wszystko za sprawą 7 tomu, który wyraźnie wprowadza do przedstawianych w tym tytule historii coś nowego i w pewnym stopniu „liliowego”. W tym miejscu muszę zauważyć, iż tomik otwiera zupełnie nową opowieść, toteż jego czytanie nie wymaga od nas znajomości poprzednich. Możemy więc z powodzeniem sięgnąć po „siódemkę” nie martwiąc się o wcześniejsze tomy. Skoro tak wiele już na wstępnie przemawia za tym tytułem, to na pewno warto przyjrzeć się tej części „Opowieści Panny Młodej” z bliska.

    Anis, młoda żona perskiego bogacza, całe dnie spędza zamknięta w „czterech ścianach” swojej posiadłości. Od czasu do czasu towarzystwa dotrzymuje jej opiekująca się jej malutkim synkiem służąca, co jednak nie pomaga przegnać w pełni dokuczających dziewczynie nudy i samotności. Rozumiejąca doskonale całą sytuację służka proponuje wyjście do łaźni publicznych, gdzie Anis mogłaby odnaleźć swoją bratnią duszę wśród innych odwiedzających tamto miejsce kobiet. Dziewczyna z ochotą przystaje na propozycję, która ma okazję przełamać jej codzienność i mogłaby pomóc w zawarciu wartościowej, jedynej w swoim rodzaju przyjaźni na zasadach siostrzano-małżeńskich. Jak się okazuje, już pierwsze wyjście jest dla Anis niesamowitym przeżyciem i to ono stawia na jej drodze powściągliwą, piękną nieznajomą, o której młoda dziewczyna nie będzie w stanie tak łatwo zapomnieć.

   Kiedy mamy do czynienia z tytułami shoujo-ai bądź yuri, z reguły doskonale wiemy czego się spodziewać i nie jesteśmy zaskoczeni romantycznym rozwojem przedstawionych historii. W przypadku „Opowieści Panny Młodej” sytuacja wygląda zgoła inaczej, jako że w grę nie wchodzi tytuł należący do żadnego z tych dwóch gatunków. Niewątpliwie jest to jedną z ogromnych zalet tomu, jako że nie tylko nie sposób jednoznacznie przewidzieć, co wydarzy się dalej, ale także nie do końca potrafimy określić, co takiego jest między Anis i interesującą ją kobietą. „Opowieść Panny Młodej” jest więc w pewnym stopniu zagadką, którą możemy rozwiązać jedynie czytając mangę i poznając ją bliżej. Jako że seria skupia się w głównej mierze na zagadnieniach kulturowych, istnieje możliwość, że osoby zaznajomione bliżej z Persją prędzej odgadłyby, co takiego jeszcze może szykować dla nas autorka. Niestety przyznaję, że ja do tej grupy nie należę, toteż w moim odczuciu w mandze może wydarzyć się naprawdę wszystko.

   Sądzę, że dla osób niezainteresowanych fandomem, siódmy tom tej serii to przede wszystkim opowieść o potrzebie bliskości i przyjaźni, która pozwala przełamać samotność. Gdy popatrzymy na tę samą historię z „liliowej” perspektywy, zaczniemy zadawać sobie pytanie na ile w grę wchodzi tu tylko przyjaźń, a na ile możemy mieć do czynienia z dopiero budzącym się uczuciem wykraczającym poza zwykłą kobiecą zażyłość. W końcu czasami trzeba trafić na tę właściwą osobę, aby odkryć swoje skłonności, których nigdy wcześniej nie podejrzewaliśmy. Jak to wygląda w przypadku Anis i jej przyjaciółki, naprawdę nie łatwo odgadnąć, ponieważ jesteśmy zasypywani dwuznacznościami, które można interpretować na różne sposoby. Gdy dodamy do tej mieszanki także idealnego męża naszej głównej bohaterki, otrzymujemy trójkąt, w przypadku którego punkt widzenia naprawdę zależy od punktu siedzenia.

   Powyżej wspomniałam o dwuznacznościach, których w mandze nie brakuje i teraz chciałabym powrócić do tego tematu, a dokładniej mówiąc do jednego niezwykle istotnego dla całej tej serii wydarzenia. Chodzi naturalnie o uroczystość zaślubin. W przypadku tego tomu mamy do czynienia ze ślubem, który łączy ze sobą dwie bliskie sobie niczym siostry przyjaciółki. Jest to jednak coś więcej, niż tylko umowne połączenie dwóch dziewcząt. Zakryte głowy, co kojarzy się jednoznacznie z welonem, wymiana chusteczek przywodząca na myśl wymianę obrączek, kobieta przewodząca uroczystości, podniosłe przysięgi, składane sobie nawzajem obietnice – wszystko odbywa się na zasadach prawdziwego ślubu, który zazwyczaj łączy ze sobą dwie osoby darzące się romantycznym uczuciem. Co więc tak naprawdę rodzi się między Anis i jakże bliską jej kobietą poznaną w łaźni publicznej? To naprawdę frapujące pytanie, na które nie poznamy szybko odpowiedzi. 

   Na koniec muszę wspomnieć o szacie graficznej tomiku, jako że najprawdopodobniej nie każdy miał wcześniej do czynienia z „Opowieścią Panny Młodej”. Serię cechuje naprawdę robiąca wrażenie, bogata w szczegóły i przepiękne tła kreska. W wypadku tego tomu postaci ludzkie są staranne, jednak całkowicie zwyczajne. Tym samym, od razu widać, że w centrum naszego zainteresowania nie mają znajdować się ludzie, ale to co ich otacza, miejsca, w których żyją, tradycyjne stronie, które noszą. Wydawnictwo Studio JG zatroszczyło się więc o to, aby seria otrzymała należytą oprawę. Możemy dzięki temu w pełni nacieszyć się pięknem kreski i bogactwem szczegółów, jako że otrzymujemy tomik w formacie A5 w twardej oprawie z obwolutą. Jest to więc tytuł naprawdę wart świeczki. 

   Podsumowując, siódmy tom „Opowieści Panny Młodej” z całą pewnością powinien znaleźć się na „liliowej” półeczce każdego, kto gustuje w tej tematyce. Ponadto, daje nam wgląd w kulturowy urok Persji, co zapewne dla większości czytelników jest czymś zupełnie nowym. Nie mam więc wątpliwości, że cała seria warta jest zainteresowania, zaś ten tom to niezły początek nowej mangowej miłości. Na mnie zrobił bardzo pozytywne wrażenie, więc z czystym sercem mogę go polecić każdemu, a w szczególności osobom, które szukają lektury ambitnej i wartościowej.

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True