portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO DANGO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO STUDIO JG


Wishtown

Anime.com.pl

Recenzja mangi „Granica twojej miłości”
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 18 marzec 2017 | 1428 odsłon
Tagi:   recenzja   wydawnictwo dango      
„I'm not a gril, not yet a woman” - tymi słowami możemy opisać bohaterki nowej mangi wydawnictwa Dango, „Granica twojej miłości”. Poznajcie trzy zupełnie różne od siebie dziewczyny i trzy problemy, które mają największy wpływ na ich życie. Dzięki nim w końcu mamy okazję wydostać się z murów liceum i po prostu sięgnąć wyżej, spoglądać dalej. 


Kiedy Sono dowiaduje się, że jej przyjaciółka i zarazem obiekt romantycznych westchnień planuje wyjechać na studia do Tokio, znajduje w sobie odwagę by wyznać Sato swoje uczucia. Niestety jej miłość zostaje odrzucona i zignorowana, jak gdyby do wyznania nigdy nie doszło. Studia sprawiają, że drogi przyjaciółek się rozchodzą, a ich kontakt urywa się na dobrych kilka miesięcy. Pełna energii i lekkomyślna Sono zdążyła już zamieszkać ze swoją nową dziewczyną, która jest zmuszona ją utrzymywać. Problem w tym, że chociaż Sono i Hiroko są razem szczęśliwe, ta pierwsza nie potrafi zapomnieć o Sato. Kiedy za sprawą przypadku licealne przyjaciółki spotykają się ponownie, nic nie może być już takie jak do tej pory.

„Granica twojej miłości” to jedna z nielicznych na naszym rynku mang yuri, w których mamy do czynienia z bohaterkami trochę starszymi i w większości świadomymi swoich upodobań seksualnych. Dzięki temu w zaprezentowanej nam przez Moto Momono historii pojawia się erotyzm, którego często brakuje w tytułach poświęconych licealnej miłości. Jest to o tyle istotne, że od samego początku nadaje mandze pewnej powagi i czyni ją bardziej przystępną dla starszego czytelnika. Wprawdzie tematem przewodnim nadal jest pierwsza miłość, jednak nie ogranicza się ona do niewinnego uczucia, ale porusza problem pożądania i bliskości fizycznej. To istotne, ponieważ nie mamy już do czynienia z uczącymi się miłości dziewczynkami, ale tak naprawdę z młodymi kobietami, a tego niewątpliwie na naszym rynku brakuje.

Wprawdzie uczucia zajmują w „Granicy twojej miłości” najważniejsze miejsce, jednak nie są one jedynym problemem, jaki autorka postanowiła tu poruszyć. Zauważmy, że nasze bohaterki są w wieku studenckim, toteż zaczynają wchodzić w dorosłość, co wcale nie jest łatwe. Podczas kiedy Sato i Hiroko w pełni to rozumieją i starają się żyć na własnych rachunek, Sono wciąż polega na innych i nie potrafi się usamodzielnić. Miota się, popadając ze skrajności w skrajność, nie mogąc odnaleźć swojego rytmu w życiu, jakie prowadzi. Manga nakreśla nam więc dwa typy młodych dorosłych, których odpowiedniki bez problemu możemy zaobserwować w życiu codziennym. Myślę, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ dorosłość fizyczna i psychiczna to dwie różne rzeczy, o czym ludzie, w tym także autorzy mang, często zapominają.

Sądzę, że w kontekście tego tytułu, tematem wartym naszej uwagi jest też sama miłość. Nie chodzi jednak o romantyczny trójkąt, wokół którego zbudowana jest „Granica twojej miłości" ale o samo uczucie, jak również o osobę zakochaną. Miłość z reguły kojarzy nam się z pozytywnymi emocjami, jednak Moto Momono położyła duży nacisk przede wszystkim na jej drugie oblicze. W mandze najmocniej odczuwa to Hiroko, która pierwszy raz naprawdę jest zakochana. Pech chce, że obiekt jej zainteresowania cały czas czuje coś do swojej pierwszej miłości. W konsekwencji, z pozoru piękne uczucie okazuje się bezlitosne, ponieważ z góry skazuje dziewczynę na cierpienie. Trzeba przyznać, że nie mniej bezlitosna jest sama Sono, która przez cały czas, może nawet nieświadomie, karmi Hiroko złudnymi nadziejami i w pewnym stopniu bawi się jej uczuciami. Doskonale wie, jak gorąca jest jej miłość względem licealnej przyjaciółki, ale nie potrafi powiedzieć Hiroko, co tak naprawdę dzieje się w jej sercu. W ten właśnie sposób, autorka pokazuje czytelnikowi z jaką łatwością miłość potrafi ranić, ze zwykłej dziewczyny czyniąc kata.

Kolejnym z poruszonych w „Granicy twojej miłości” problemów jest odnalezienie samego siebie pośród plątaniny uczuć. Z tym problemem boryka się Sato, która zupełnie nie wie czego pragnie i co czuje. Dopiero odzyskując i mogąc na nowo stracić bliską sobie osobę, zaczyna rozumieć siebie, jak również swoje uczucia. Musi też zaakceptować wszystko to, co zdołała odkryć i pozwolić aby jej świat uległ zmianie. Ale czy jest na to gotowa? W ten oto sposób, Moto Momono prezentuje czytelnikowi bohaterkę z pozoru obojętną wobec uczuć innych, ale w rzeczywistości po prostu zagubioną, jako że przyjaźń i miłość są do siebie naprawdę podobne i mogą bardzo namieszać w życiu każdego człowieka, o czym mamy okazję przekonać się chociażby w tym tytule.

Co się zaś tyczy oprawy graficznej, tym, co od razu rzuca się nam w oczy jest oryginalny format mangi – A5, a więc większy od tego, do którego przywykliśmy. Jest to niewątpliwą zaletą wydania, ponieważ warsztat Moto Momono naprawdę zasługuje na taką oprawę. Jej kreskę charakteryzują bardzo cienkie linie, które nadają rysunkom niesamowitej delikatności i staranności, a każdy kadr jest wyraźny, przejrzysty i wydaje się tym bogatszy w szczegóły. Co więcej, mimo dużej ilości rastrów oraz czerni, manga sprawia wrażenie jasnej, dzięki czemu czyta się ją szybko i jest lżejsza w odbiorze.

Krótko mówiąc, „Granica twojej miłości” jest mangą o wchodzeniu w wiek dorosły i próbie znalezienia swojego miejsca u boku drogiej sercu osoby. Tutaj miłość przede wszystkim sprawia ból i rani, zaś samodzielność wcale nie przychodzi z wiekiem. Mamy więc do czynienia z interesującą i wartą poznania historią, w której różnorodność bohaterek przekłada się na poruszone problemy. Sięgając po ten tytuł czytelnik nie powinien być zawiedziony.


| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True