portal
encyklopedia

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO JPF


Wishtown

Anime.com.pl

Recenzja 5 tomu "Sunstone" :)
Autor: Karolina "Kirhan" Cebula | Dodał: sunater | Data: 23 sierpień 2017 | 1013 odsłon
Tagi:   waneko   sunstone   recenzja    

Wydawać by się mogło, że nasza przygoda z uzależniającym „Sunstone” rozpoczęła się stosunkowo niedawno, a tymczasem minęły już niemal dwa lata. Co tu dużo mówić, czas pędzi nieubłaganie, toteż w tomie piątym historia przedstawiona w prawdziwej perełce wydawanego w Polsce komiksu dobiega końca. Łza kręci się w oku na myśl, że przyszło nam pożegnać się z całą tą niepoprawną ferajną, która przybliżyła nam środowisko BDSM. Na to jednak nic nie poradzimy, więc nie przedłużajmy i rzućmy okiem na to, co tym razem autor ma nam do zaoferowania.

 


    Po obfitującej w dramaty imprezie z okazji Halloween, Ally i Lisa zmagają się z konsekwencjami swoich słów i późniejszych akcji. Wydawało się, że nic nie może stanąć między nimi, a jednak teraz ich wspólny świat zaczyna się rozpadać. Zranione do żywego, nie wiedzą, w jaki sposób miałyby się ze sobą pogodzić. Tęsknią za sobą, bezustannie o sobie myślą, ale jednocześnie odcinają się od siebie nawzajem na pewien czas. Kiedy Lisa wyprowadza się od Ally do swojego starego mieszkania, sytuacja finansowa skłania ją do powrotu do pisania opowiadań. Dziewczyna próbuje stworzyć coś nowego, porzucić najpopularniejszą, inspirowaną swoim życiem historię, ale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ostatecznie postanawia postawić wszystko na jedną kartę i swoją twórczością wyznać ukochanej wszystkie swoje uczucia. Tylko czy to wystarczy aby zburzyć mur, który zaczął piętrzyć się między nimi?


    Poprzedni tom serii pożegnał nas gorzkim smakiem kłótni i problemów, nic więc dziwnego, że piąta część stworzonej przez Stjepana Sejica historii skupia się w ogromnej mierze na relacjach międzyludzkich. Autor w wyczerpujący sposób przedstawił nie tylko kryzys miłosny dwójki bohaterek, ale także kłopoty z przyjaciółmi. W obu tych przypadkach ukazał zgubny wpływ zazdrości, przedłużającego się milczenia między pokłóconymi ze sobą osobami oraz pasywnego czekania na ruch tej drugiej strony. Tym samym uświadamia zarówno swoim postaciom, jak i czytelnikowi, że o ile zbliżenie się do kogoś i stworzenie związku wymaga ciężkiej pracy, o tyle niewiele trzeba aby dotąd bliscy sobie ludzie zaczęli się od siebie stopniowo odsuwać. W ten sposób, Sejic nie tylko sprawnie prowadzi fabułę, ale także kształtuje swoich bohaterów, ubogaca ich wewnętrznie oraz pozwala aby na wzór prawdziwych ludzi uczyli się na błędach.

    Ponieważ w życiu bohaterek pojawiają się problemy, a ich świat powoli zaczyna się rozpadać, to rzecz jasna w komiksie tak otwartym na ukazanie ludzkiej psychiki jak „Sunstone”, nie może zabraknąć odpowiedniej dawki zagubienia, stanów depresyjnych oraz próby odnalezienia się na nowo w życiu codziennym. Autor zagłębiając się w wewnętrzne przeżycia Lisy i Ally, z każdą stroną czyni je postaciami coraz bardziej prawdopodobnymi i jeszcze bliższymi czytelnikom niż dotychczas. Bohaterki w czasie swojego miłosnego kryzysu zachowują się dokładnie tak, jak w podobnej sytuacji zachowałaby się znaczna większość z nas. Tym samym, próbując rozwiązać swoje problemy i odnaleźć siebie na nowo, wskazują drogę czytelnikom, którzy mogą zmagać się z podobnymi kłopotami. I tak, „Sunstone” to nie tylko komiks, ale także przyjaciel, który dzieląc się z nami swoją historią może pomóc każdemu z nas, kiedy znajdziemy się na rozdrożu.

    To jednak jeszcze nie koniec ogromnych zalet tego tomu serii, bowiem Stjepan Sejic wiele miejsca poświęcił przedstawieniu nam Lisy jako pisarki. Przyznaję, że sprawiło mi niewyobrażalną przyjemność. Jest to o tyle interesujące, że autor ukazał nam drogę, jaką przeszła nie tylko sama bohaterka, ale także większość blogerów zajmujących się pisaniem. Pierwsze spotkanie z gatunkiem, który nas pociąga, fascynacja internetową twórczością z tego zakresu, pierwsze próby samodzielnego pisania, pozyskiwanie fanów, czynienie swojego opowiadania coraz bardziej osobistym. Nawet fakt, iż historie Lisy z początku były tylko formą artystycznego wyżycia się, by w pewnym momencie stać się sposobem komunikacji z otoczeniem i bliskimi osobami, jest przerażająco prawdziwy.

   Na koniec warto napisać o jeszcze jednym plusie piątego tomu „Sunstone”. Otóż pod względem graficznym w tej części niewątpliwie czytelnikom rzuci się w oczy spora liczba naprawdę świetnych całostronicowych kadrów. Większość z nich z powodzeniem mogłaby być plakatami, których nie wstydzilibyśmy się powiesić na ścianie w pokoju. Przyznaję, że poprzednie tomy również cieszyły pod tym względem nasze oczy, jednak tym razem Stjepan Sejic poszedł o krok dalej. Spora część wspomnianych kadrów pojawiających się w tym tomie, niesie ze sobą przede wszystkim pewien ciężar emocjonalny. Są więc nie tylko piękne, ale także równie wymowne, co treść w dymkach. Co tu dużo mówić, na mnie zrobiły wrażenie.

    Podsumowując, Stjepan Sejic zafundował nam naprawdę dobre i pełne emocji oraz silnych uczuć zakończenie serii „Sunstone”. Pokazał, że potrafi zajrzeć do wnętrza duszy swoich bohaterów i uczynić ich realnymi, niemal namacalnymi. Jestem pewna, że ta podniecająca, słodka i naprawdę urocza opowieść o dwóch młodych kobietach, które zakochują się w sobie po uszy, zostanie z czytelnikami na bardzo długo. Tym bardziej, że do serii takich jak ta wraca się przez całe życie.


| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True