portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO STUDIO JG

Comixgrrrlz - komiks kobiecy


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja 1 tomu „Murciélago”
Autor: : Karolina "Kirhan" Cebula | | Dodał: sunater | Data: 10 wrzesień 2017 | 1077 odsłon
Tagi:   murciélago   waneko      

W obrębie tytułów spod znaku yuri, polski czytelnik miał do tej pory do czynienia głównie z romantycznymi, niewinnymi historiami, które kręciły się wokół tematu miłości. Wydawnictwo Waneko postanowiło zaserwować nam jednak coś zupełnie innego i naprawdę mocnego. Dzięki „Murciélago” ostrzeżenie „OD 18 LAT!” widniejące na obwolucie nabiera zupełnie innego niż dotychczas znaczenia. Panie i Panowie, przygotujcie się psychicznie na mangę, której raczej nie czyta się przy posiłku.

 

 


   Kuroko Koumori to skazana na śmierć zabójczymi, która w chwili zatrzymania przez policję miała na swoim koncie 715 morderstw. Rząd dostrzegł w niej jednak potencjał resocjalizacyjny oraz przydatne talenty, które postanowił wykorzystać dla większego dobra. Kobieta otrzymała wybór, mogła umrzeć poddając się nałożonej na nią karze lub rozpocząć pracę dla Rządu, eliminując morderców, dla których i tak nie ma już ratunku. Nie potrafiąc rozstać się z barwnym i pełnym pięknych kobiet życiem, Kuroko postanowiła przystać na propozycję drugiej szansy i stanąć po stronie prawa w swoim stylu.


   Będę szczera, myśląc o pierwszym tomie „Murciélago”, do głowy przychodzą mi trzy słowa – trupy, flaki, Kuroko. Yoshimurakana stworzył mangę, która niewątpliwie pod wieloma względami różni się od przeważającej większości znanych nam tytułów z lesbijskim wątkiem. Możemy zapomnieć o wyznaniach miłosnych, psychologicznej głębi, próbie zrozumienia samej siebie i łzawej otoczce romantyzmu, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory. „Murciélago” przepełnione jest brutalnością oraz sporą dawką absurdu, co sprawia, że z jednej strony jest to tytuł stworzony przede wszystkim po to, aby zapewnić czytelnikowi niezobowiązującą rozrywkę, zaś z drugiej pozwala „myślicielom” na refleksję nad naszym światem i jego „brudami”. W końcu nie na darmo pierwsze rozdziały skupiają się na człowieku, którego pasja i ambicja zamieniły w potwora – niemal w dosłownym znaczeniu tego słowa.


   Skoro zaczęłam już powoli wchodzić w temat fabuły, pozwolę sobie napisać o niej trochę więcej. Nie zaprzeczę, że pomysł na „Murciélago” nie jest zły i kryje w sobie pewien potencjał, jednak do szczególnie oryginalnych nie należy. Motyw skazanego na śmierć przestępcy, który dostaje drugą szansę w zmian za służbę na rzecz kraju i jego mieszkańców to dla nas żadna nowość. W końcu współcześnie jest dosyć popularny i bez trudu natkniemy się na nieskończenie wiele różnych modyfikacji tego pomysłu w komiksie, filmie i literaturze. I nic dziwnego, ponieważ źródeł tej koncepcji możemy doszukiwać się już w mitologii, a nawet w pismach Biblijnych. Krótko mówiąc, Yoshimurakana postawił przed sobą nie łatwe zadanie stworzenia czegoś, co nie będzie dla czytelnika „odgrzewanym kotletem”. Czy mu się to udało? Jak na razie tego nie dostrzegam, ale nie chciałabym przekreślać pomysłu na tę serię zaledwie po lekturze pierwszego tomu.


    „Murciélago” ma jednak swoje mocne strony. Niewątpliwie największą zaletą tej mangi wydają się być bohaterowie. Wprawdzie jest ich jak na razie niewiele, ponieważ trochę lepiej poznajemy tylko grającą pierwsze skrzypce dwójkę, ale i tak robią niezłe wrażenie. Wszystko to dzięki temu, że Yoshimurakana modyfikuje utarte schematy konstrukcji bohaterów, tworząc coś innego i niewątpliwie interesującego. Za przykład weźmy na początek Kuroko Koumori, naszą główną bohaterkę. Kuroko nie tylko jest pozbawioną współczucia morderczynią, ale także spragnionym seksu zboczeńcem, który wykorzysta każdą nadarzającą się okazję żeby obmacać atrakcyjną dziewczynę. Postaci takich jak ta jest w mandze nieskończenie wiele, ale postawmy sobie pytanie: ile z nich to kobiety? Drugim ciekawym przypadkiem jest pracująca z Kuroko Hinako. Tę dziewczynę naprawdę nie łatwo rozgryźć po lekturze pierwszego tomu, jako że jest jednocześnie słodką idiotką z problemami rozwojowymi, nieprzeciętnym kierowcą i osobą obojętną na rozlew krwi, a także kimś najwyraźniej posiadającym pewne wyjątkowe zdolności. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki Yoshimurakana tworzy swoje postaci, nawet świeżo wprowadzeni bohaterowie „Zabójczego Party” (rozdziałów 4 i 5) zaczynają fascynować czytelnika i przekonywać do historii ukazywanej w „Murciélago”. Tym bardziej, że tę część pierwszego tomu uważam za bezsprzecznie najlepszą.


   Pod względem graficznym manga również wypada bardzo dobrze. Kreska autora jest miła dla oka, dokładna, wyraźna i szczegółowa. Dzięki temu bez trudu docenimy kadry godne krwawego horroru, które jednocześnie mogą okazać się przekleństwem dla ludzi przesadnie wrażliwych. Nie bez znaczenia jest tu też fakt, iż równą starannością charakteryzują się całkiem dobrze przedstawione sceny łóżkowe. Co więcej, postaci Yoshimurakany są fizycznie na tyle różnorodne, że bardzo szybko zapadają nam w pamięć, co idealnie łączy się z ich nieprzeciętnością.


   Podsumowując, „Murciélago” to niewątpliwie manga przeznaczona dla starszego czytelnika gustującego w krwawych tytułach, w których akcja przeważa nad treścią. To nieskomplikowana historia, w której ze świecą szukać uczuć, a której najważniejszą część stanowią szybko zyskujący naszą sympatię bohaterowie. Podejrzewam więc, że po „Murciélago” z chęcią sięgną głównie czytelnicy płci męskiej, ale i niejedna kobieta da się skusić temu tytułowi.


| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True