portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO WANEKO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO YUMEGARI


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja 1 tomu mangi "Citrus"
Autor: Karolina Cebula | Dodał: sunater | Data: 26 marzec 2019 | 441 odsłon

Na wydanie „Citrus” w naszym kraju wielu fanów yuri czekało od dawna i wytrwale prosiło wydawnictwa o uwzględnienie tego tytułu w swoich planach. Co więcej, stosunkowo niedawno manga ta doczekała się anime, co również świadczy o jej popularności. Narzuca się więc pytanie, co sprawia, że ten szkolny romans cieszy się takim zainteresowaniem. Próbując znaleźć na nie odpowiedź, przyjrzyjmy się pierwszemu tomowi.

 

 


Yuzu Aihara to pełna życia nastolatka, która marzy o tym, aby w końcu się zakochać. Kiedy jej matka wychodzi ponownie za mąż, dziewczyna przeprowadza się wraz z nią, a tym samym zmienia liceum. Yuzu liczy na to, że dzięki temu pozna chłopaka, który podbije jej serce, niestety okazuje się, że trafiła do żeńskiej szkoły, w której należy przestrzegać stanowczo zbyt wielu surowych zasad. Jakby tego było mało, dziewczyna już pierwszego dnia podpada samorządowi szkolnemu i jego przewodniczącej, Mei Aiharze, która notabene okazuje się być od teraz jej przyrodnią siostrą. Prawdziwym gwoździem do trumny jest jednak pierwszy pocałunek skradziony Yuzu właśnie przez nieprzystępną i zimną Mei.

Na samym początku tej recenzji chciałabym skupić się na przedstawionej w „Citrus” historii. Nie ulega wątpliwości, że manga ta jest po brzegi wypełniona różnymi utartymi motywami znanymi nam z niezliczenie wielu innych tytułów, toteż oryginalnością pochwalić się nie może. Muszę jednak przyznać, że Saburouta zadbała o to, aby swoją historię przedstawić interesująco, barwnie i w sposób, który spodoba się czytelnikowi. Dzięki temu nie zwracamy tak dużej uwagi na szablonowość tej mangi, ale czerpiemy przyjemność z jej czytania. Tym bardziej, że „Citrus” to nie tylko fabuła, ale przede wszystkim emocjonalne i psychologiczne znaczenie rozgrywających się tu wydarzeń. Inaczej mówiąc, akcja tego tomu stanowi dla nas przyjemną rozrywkę, ale prawdziwe znaczenie kryje się pod otoczką wydarzeń, w słowach, myślach, gestach, mimice twarzy. O ile więc możemy powiedzieć, że „Citrus” opiera się na utartych schematach, o tyle na pewno nie możemy określić w ten sposób „wnętrza” tego tytułu, jako że uczucia nie podlegają tym samym kryteriom oceny.

Myślę, że warto trochę bardziej szczegółowo odnieść się do faktu, iż „Citrus” porusza bez wątpienia trudny temat miłości między przyrodnim rodzeństwem, która wychodzi poza ramy uczuć względem członka rodziny. Przyznaję, że znajdujemy się dopiero na początku raczej długiej drogi, jaką muszą przejść nasze bohaterki, zanim tak naprawdę będziemy mogli mówić o miłości per se, jednak już teraz widzimy, że Yuzu i Mei dalekie są od odczuwania jakichkolwiek siostrzanych uczuć względem siebie. I w tym miejscu zauważamy znaczącą różnicę pomiędzy „Citrus”, a wieloma innymi tytułami, w których pojawia się ten motyw. Zacznijmy od tego, że Mei od samego początku nie ma najmniejszych nawet problemów z całowaniem, czy też o prostu molestowaniem Yuzu, ponieważ dziewczyny dopiero się poznały, toteż są sobie zupełnie obce, nie ma między nimi żadnej emocjonalnej więzi. Tak naprawdę pierwszym przejawem jakichkolwiek głębszych uczuć jest budzące się w Yuzu seksualne zainteresowanie osobą Mei. Z czasem ta prostolinijna nastolatka zaczyna niejako przyjmować do wiadomości fakt, że obiektem jej pragnień nie jest zwykła dziewczyna, ale jej przyrodnia siostra. Tym samym rodzinne miłosne dylematy mamy dopiero przed sobą, chociaż już teraz zostały nam przez autorkę naszkicowane.

Nie sposób ukryć, że główne bohaterki „Citrus” są pod wieloma względami bardzo szablonowe, jednak podobnie jak w przypadku fabuły tej mangi, także w odniesieniu do nich najważniejsze jest wnętrze, a więc ich uczucia, emocje, psychika. To właśnie to sprawia, że w pewnym stopniu stają się wyjątkowe i wychodzą poza schemat. Autorka zadbała bowiem o to, aby Yuzu i Mei miały bogate wnętrze, które czytelnik odkrywa krok po kroku, mogąc jednocześnie śledzić zachodzące w dziewczynach zmiany. Tak więc w przypadku pierwszej z nich poznajemy twardą i zdecydowaną nastolatkę, niewątpliwie głośną, odważną i szaloną, ale jednocześnie prostą, szczerą i troskliwą, która dopiero odkrywa czym jest miłość romantyczna i seksualna. Tym czasem drugą z dziewcząt cechują pozorny chłód i obojętność, bezwarunkowe podporządkowanie się woli innych, niczym w przypadku marionetki, oraz wysokie mury, które wokół siebie wybudowała, aby nie odczuwać przejmującej samotności i pragnienia bycia kochaną. Takimi widzimy nasze bohaterki w tym tomie, a jakie będą w kolejnym? Nie ulega bowiem wątpliwości, że będą ewoluować.

Na koniec w kilku słowach chciałabym odnieść się do graficznej strony „Citrus”. Obwoluta pierwszego tomu jest niewątpliwie przyjemna dla oka i wyróżnia się prostotą oraz brakiem tła, jednak nie oddaje tego, co widzimy zaglądając do środka tomiku. Albowiem wnętrze tej mangi cechuje większa szczegółowość, dominacja szarości, z racji wykorzystania sporej ilości rastrów, oraz naprawdę śliczna kreska. Muszę przyznać, że Saburouta potrafi doskonale rysować różniące się od siebie pod względem fizycznym, piękne nastoletnie dziewczęta, które łączą w sobie kobiecy powab i dziecięcą słodycz. Delikatna kreska autorki oraz jej dokładność są więc niezaprzeczalnymi zaletami „Citrus” i bezsprzecznie mogą oczarować czytelnika.

Podsumowując, „Citrus” zapowiada się na mangę fabularnie nieszczególnie oryginalną, ale za to bardzo dobrze przedstawioną pod względem uczuć i emocji bohaterek. Chociaż mamy do czynienia dopiero z pierwszymi przeszkodami na ich miłosnej drodze wiodącej przez większe i mniejsze dramaty, widzimy, że wraz z rozwojem wydarzeń, Yuzu i Mei będą się zmieniać i dorastać na naszych oczach. Uważam więc, że „Citrus” ma ogromny potencjał i jest mangą naprawdę wartą naszej uwagi.

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True