portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO JPF

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE


Wishtown

Anime.com.pl

RECENZJA 11 TOMU MURCIÉLAGO
Autor: Karolina Cebula | Dodał: sunater | Data: 02 czerwiec 2019 | 240 odsłon
Tagi:   waneko   recenzja      

Idąc tropem zwymiotowanej przez rekina ludzkiej ręki, Kuroko i policja odkrywają powiązanie prowadzonego przez nich śledztwa z licznymi zaginięciami mieszkańców niewielkiego portowego miasteczka. Zabójczyni szybko dociera do zamieszanych w całą sprawę księdza i zakonnicy, jednak tym udaje się uciec. Na szczęście nie na długo, ponieważ w pogoń za nimi rusza Hinako, dzięki której Kuroko, Tsuru Mitsurugi oraz reszta ich niewielkiej grupy depcze dwójce przestępców po piętach, nie domyślając się nawet, jakiego odkrycia dokonają.

 

 Spotkanie w kawiarni, wspólne zakupy, prezenty. Rinko i Aiko spędzają razem bardzo udane popołudnie. Niestety sielankę zakłóca unoszący się w powietrzu zapach krwi. Idąc jego tropem, kobieta i dziecko docierają do zwłok mistrza miecza. Chcąc pomóc w rozwiązaniu sprawy jego morderstwa, postanawiają zwrócić się o pomoc do Kuroko.

To nasze jedenaste spotkanie z bohaterami serii „Murciélago” i chociaż mogłoby się wydawać, że mając za sobą lekturę tylu tomów, wiemy już coś niecoś na temat naszych dosyć licznych protagonistów, to jednak Yoshimurakana właśnie w tej odsłonie swojej serii postanawia uświadomić nam, że w gruncie rzeczy nie wiemy o nich zupełnie nic. Tym samym, autor pokazuje swoim czytelnikom, że mimo tylu tomów, nadal ma spore pole do popisu i niejednokrotnie może nas jeszcze zaskoczyć. Jest to o tyle istotne, że uświadamiając nam naszą ograniczoną wiedzę na temat bohaterów oraz swoją chęć przybliżenia nam niektórych z nich, mangaka zachęca nas do dalszej lektury tej serii. Bądźmy szczerzy, to już najwyższy czas, abyśmy mogli się w coś „wgryźć”, ponieważ na dłuższą metę samo przedstawienia coraz to nowszych historii naprawdę może nie wystarczyć. Mając do czynienia z tytułem liczącym naście tomów, czytelnik musi się w nim w jakiś sposób „zakotwiczyć” i właśnie to oferuje nam w jedenastym tomie Yoshimurakana.

Wróćmy jednak do tematu bohaterów, skupiając się na tych pobocznych, na których dokładniejsze przedstawienie, a co za tym idzie, ujawnienie niektórych ich tajemnic, położony został nacisk w tej części „Murciélago”. W tym kontekście, naprawdę warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno w przypadku kontynuowanej historii „The Deep One”, jak i tej nowo rozpoczętej zatytułowanej „Mistrz Miecza”, mangaka daje nam wgląd we wnętrze niektórych swoich protagonistów, skupiając się na ich przeszłości lub też emocjonalnych potrzebach. I tak oto, bardzo ważną rolę w tym tomie odgrywają Mitsurugi, Rinko oraz Aiko. Myślę, że może to być w pewnym stopniu zaskoczeniem dla czytelników, ponieważ do tej pory Yoshimurakana skupiał się głównie na powierzchownej budowie bohaterów, na „tu i teraz”, czyniąc ich jednowymiarowymi, pozbawionymi głębi. Tymczasem okazuje się, że podobnie jak całe „Murciélago”, także oni kryją w sobie coś więcej, gdyż pod powłoką znanej nam już doskonale powierzchowności, kryje się głębia, którą możemy odkryć.

Uważam, że na uwagę zasługuje także sposób, w jaki autor rozpoczyna swoją kolejną historię, a tym samym wprowadza nową sprawę, którą będzie musiała zająć się Kuroko. Już na samym początku „Mistrza Miecza” otrzymujemy tzw. marchewkę, a więc coś kuszącego, za czym będziemy podążać przez najbliższy czas. W tym wypadku jest to niewątpliwie tajemnica kryjąca się za czarnymi kadrami oraz rozbrzmiewającym w tej ciemności głosem. Mnie osobiście autor naprawdę tym zaintrygował, toteż z niecierpliwością czekam na kolejny tom, który, mam nadzieję, pociągnie ten wątek dalej, rozwinie go, poszerzy. Fakt, że historia rozwija się niejako na dwóch płaszczyznach, a więc tej skupiającej się na przedstawianych wydarzeniach oraz tej z czarnych kadrów, którą jak na razie stanowią odgłosy, w tym prowadzony w ich obrębie monolog, uważam za bardzo ciekawy i bezsprzecznie zachęcający do dalszego śledzenia rozdziałów tej historii.

Na koniec kilka słów chciałabym napisać także o samym pomyśle na fabułę „Mistrza Miecza”, w odniesieniu do tego, co otrzymujemy w tym tomie. Nie mam wątpliwości, że ta historia może zainteresować naprawdę spore grono odbiorców, już samym nawiązaniem do szermierki, co tak naprawdę chyba każdemu z nas od razu kojarzy się z Japonią, samurajami, pojedynkami, honorem, pasją, stylem życia. Co tu dużo mówić, osadzenie tej historii w środowisku szkół szermierczych stanowi głębię samą w sobie. Autor nie poprzestał jednak na tym, gdyż wzbogacił przedstawione w jedenastym tomie „Murciélago” rozdziały wspomnianymi powyżej, wzmagającymi nasze zainteresowanie dwiema płaszczyznami budującymi „Mistrza Miecza”. To jednak nie wszystko, ponieważ esencję tej historii wydaje się stanowić fabuła, która jak na razie wygląda na nieszczególnie oryginalną i raczej całkowicie zwyczajną, ale zdecydowanie ma w sobie „to coś”, co przyciąga czytelników. Tym samym, rozpoczęta w tym tomie nowa przygoda Kuroko i jej „wesołej kompanii” stanowi duży plus tej odsłony serii.

Podsumowując, jedenasty tom „Murciélago” uważam za udany i od początku do końca bardzo interesujący. Tak naprawdę w tej części serii zakończony zostaje tylko jeden, niewielki wątek, ponieważ autor nie bawi się z nami w subtelności i domysły, ale stawia sprawę jasno – przed nami jeszcze nie jedno wyjątkowe starcie, ponieważ zło nie poddaje się bez walki. Warto więc w dalszym ciągu śledzić uważnie tę serię.

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True