portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO DANGO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO STUDIO JG


Wishtown

Anime.com.pl

RECENZJA 2 TOMU MANGI "CITRUS"
Autor: sunater | Dodał: sunater | Data: 02 czerwiec 2019 | 378 odsłon
Tagi:   waneko   citrus   recenzja    

Po pocałunku w gabinecie dyrektora, Yuzu nie może przestać myśleć o przybranej siostrze oraz o tym, do czego między nimi doszło. Stara się nawet unikać Mei, co nie do końca jej się udaje. Mimo burzliwych początków znajomości, między dziewczętami powoli rodzi się bliżej nieokreślona więź, która rozbudza zazdrość Momokino, uważającej się za długoletnią najlepszą przyjaciółkę Mei. Pozornie niewinna prowokacja sprawia, że Yuzu i Momokino zaczynają konkurować ze sobą o względy zawsze poważnej i chłodnej przewodniczącej. Okazuje się jednak, że kiedy w grę wchodzi zdrowie i szczęście przybranej siostry, nastoletnie miłostki to najmniejsze ze zmartwień Yuzu.
Pierwszy tom mangi „Citrus” podejmował wiele bardzo poważnych tematów, które stanowiły jego ogromną zaletę, toteż fakt, iż znajdują one swoją kontynuację w drugiej odsłonie tej serii nie może pozostać niezauważony. Jest ona bowiem w dużej mierze nimi wypełniona, co poniekąd czyni ją trochę ciężką. Tym bardziej, że część pojawiających się już poprzednio wątków zostaje rozwinięta, inne zaś są stopniowo wprowadzane. Tym samym, znajdujemy tu naprawdę wiele głębokich, nierzadko trudnych tematów, które dotykają psychiki naszych bohaterek. I właśnie na to warto zwrócić w tym wypadku uwagę, jako że nasz bezpośredni wgląd w myśli i uczucia postaci ogranicza się już od samego początku do Yuzu. A jednak, w tym tomie mamy okazję poznać lepiej także część emocji, które targają Mei. Czytelnik obserwując rozgrywające się w tej części wydarzenia oraz reakcje dziewczyny, ma okazję wyciągnąć pewne wnioski dotyczące jej przeżyć wewnętrznych, a to niewątpliwie daje nam lepszy obraz jej osoby.


Skoro przy przedstawieniu głównych bohaterek jesteśmy, zostańmy w tym temacie trochę dłużej, albowiem budowa ich psychiki niewątpliwie ma w tym tomie „Citrus” ogromne znaczenie. Na naszą uwagę niewątpliwie zasługuje bowiem fakt, że Yuzu i Mei, które spotykamy na początku tej części, nie są tymi samymi dziewczynami, z którymi mamy do czynienia na końcu. Po pierwsze, obie bohaterki powoli ewoluują wewnętrznie, zmieniają się. Po drugie, sytuacje, w jakich się znajdują i ich posuwająca się do przodu historia zmuszają je do tego, aby skupiały się nie tylko na jednym problemie, ale na wielu, co również wymaga od nich pewnej elastyczności. I tak, w przypadku Yuzu czytelnik widzi, jak dziewczyna powoli wykazuje się pewną dorosłością, kiedy odsuwa swoje dziewczęce, miłosne zmartwienia na bok, aby móc skupić się w pełni na opiece i ochronie bliskiej sobie osoby. Z kolei w przypadku Mei jesteśmy świadkami tego, jak ta coraz bardziej zagubiona dziewczyna odnajduje siebie i swoją drogę. Wszystko to niewątpliwie jest ogromną zaletą „Citrus” i sprawia, że czytelnik z zainteresowaniem czyta tę mangę.


Myślę, że istotnym elementem tego tomu serii jest również fakt, że mamy w nim okazję poznać ojca Mei, a więc mężczyznę, którego nieobecność w życiu dziewczyny odgrywa bardzo ważną rolę w dotychczas wydanych u nas częściach „Citrus”. Prawdę mówiąc, jego kreacja jest trochę zaskakująca, ponieważ przedstawia go jako połączenie wielu różnych obliczy, z których żadne nie wydaje się być tym w pełni prawdziwym. Co równie zaskakujące, tak naprawdę nikt w przedstawionej tu historii nie zwraca szczególnej uwagi na fakt, że mężczyzna ten wyjeżdżając w siną dal bez podania konkretnej przyczyny, porzucił córkę, którą powinien się opiekować. Coś takiego mogłoby przejść niemal niezauważenie w komedii, w której nie spodziewamy się znaleźć zbyt wielu sensownych wątków, ale na pewno nie w mandze pokroju „Citrus”. Niemniej jednak, ojciec Mei wypowiada w tym tomie jedno zdanie, które naprawdę daje czytelnikowi do myślenia i w pewnym stopniu podsumowuje tę postać: „Nie istnieje jeden właściwy sposób na życie. Nasza ścieżka tworzy się za nami.” (str. 108)


Prawdę mówiąc, kilka słów chciałabym napisać również o dwóch istotnych postaciach pobocznych, a dokładniej mówiąc o w gruncie rzeczy najważniejszych przyjaciółkach/koleżankach naszych dwóch bohaterek, a więc o niezastąpionej Harumin oraz uciążliwej wiceprzewodniczącej Momokino. W tym tomie obie dziewczyny odgrywają dosyć istotne, ale zupełnie inne role. Harumin jest bowiem prawdziwym skarbem, który powinien być bardziej doceniany, osobą, na którą Yuzu zawsze może liczyć, co naprawdę widać w tym tomie. Z kolei Momokino to chodzące kłopoty, ponieważ nikt tak jak ona nie bawi się uczuciami Yuzu. Mam wrażenie, że jest dla nas takim małym, zazdrosnym znakiem zapytania, ponieważ jej zachowanie czasami waha się między przyjaźnią, a zakochaniem. W końcu mamy tu do czynienia z nastolatką, a nie od dziś wiadomo, że zazdrosna przyjaciółka w tym wieku zachowuje się niemal jak zazdrosna kochanka. Tak czy inaczej, w tym tomie naprawdę zachodzi naszym bohaterkom za skórę, przez co niektóre problemy, które zostały tu poruszone są lepiej widoczne.


Podsumowując, drugi tom „Citrus” naprawdę zasługuje na naszą uwagę, ponieważ pod wieloma względami okazuje się lepszy od pierwszego. Zamyka część wątków, robiąc miejsce na kolejne, wciąga nas jeszcze bardziej w przedstawianą w tej serii historię, pozwala nam lepiej poznać bohaterki, ich wady, zalety, jak również w pewnym stopniu zrozumieć ich uczucia i sposób myślenia. To naprawdę warta uwagi manga, którą szczerze Wam polecam.


| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True