portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO YUMEGARI

Comixgrrrlz - komiks kobiecy


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja 3 tomu mangi "Citrus"
Autor: Karolina Cebula | Dodał: sunater | Data: 22 sierpień 2019 | 246 odsłon
Kiedy przybrana siostra wyznacza wyraźną granicę ich wzajemnych relacji, uczuciowe życie Yuzu przeżywa kolejny kryzys. Przestrzeganie własnych zasad okazuje się jednak dla Mei trudne, kiedy na horyzoncie pojawia się gotowa na wszystko rywalka, bliska znajoma Yuzu z dawnych lat, Matsuri. Młodsza dziewczyna szybko odkrywa, że uczucia Yuzu i Mei wykraczają poza te siostrzane i kierowana zazdrością o dawną koleżankę postanawia zagarnąć Yuzu tylko dla siebie.


Fabuła trzeciego tomu „Citrus” w ogromnej mierze budowana jest wokół postaci Matsuri, dlatego też to właśnie na niej chciałabym skupić się w pierwszej kolejności recenzując tę odsłonę serii. Czy pojawienie się postaci wichrzyciela, który w przeszłości odgrywał w życiu jednej z bohaterek dosyć istotną rolę może nas dziwić? Prawdę mówiąc, nie. Jest to motyw dosyć popularny, dlatego też niewątpliwie bardzo dobrze znany wielu czytelnikom romansów. Warto jednak zauważyć, iż w tej mandze ma on o wiele większe znaczenie, niż w wielu innych tytułach. Przede wszystkim dlatego, że w sposób pośredni to właśnie Matsuri stanowi główną bohaterkę tego tomu. Zacznijmy jednak od tego, co już na wstępnie najbardziej rzuca nam się w oczy, a więc od jej charakteru i sposobu bycia. Postać Matsuri bardzo wyraźnie kontrastuje z innymi bohaterkami „Citrus”, jest niczym ostry dźwięk przecinający ciszę, plama w jarzącym kolorze na stonowanym tle. Przyznaję, wszystkie jej negatywne cechy mogą wywoływać w czytelnikach mieszane uczucia, jednak ich głównym zadaniem jest zwrócenie naszej uwagi na tę dziewczynę, z jednoczesnym odmalowaniem jej psychiki i problemów, z którymi się zmaga. Tym samym, widzimy, że w trzecim tomie „Citrus” Saburouta kreuje swoją nową bohaterkę ze szczególną dbałością o jej profil psychologiczny.

Niewątpliwie warto również zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż autorka nie ogranicza się do ogólnego i pobieżnego przedstawienia problemów Matsuri. W sposób naprawdę bardzo dobry i bliski rzeczywistości ukazuje w tym tomie jedną z reakcji nastoletniego człowieka na samotność i potrzebę bliskości. Po pierwsze, bardzo wyraźnie nakreśla mechanizm obronny, jakim jest odcięcie się od emocji i świata zewnętrznego, otoczenie się murem bezczelności, wulgarności. Jednocześnie podkreśla jednak fakt, bardziej lub mniej uświadomionej pogoni za ludzką życzliwością, miłością. Najistotniejsze wydaje mi się jednak w tym wypadku to, że Saburouta między wierszami ukazała także problem, jakim jest próba zastąpienia emocjonalnej bliskości i miłości bliskością i miłością fizyczną. Psychologiczna głębia tego tomu jest więc niezaprzeczalna i czytelnik naprawdę czuje wagę poruszonych w tej mandze tematów.

Myślę, że dużą zaletą trzeciej odsłony „Citrus” jest również fakt, iż zamknięta w sobie Mei w końcu w pewnym stopniu się otwiera, porównując siebie i swoje doświadczenia z przypadkiem Matsuri. Jest to naprawdę ważne dla tej historii, ponieważ w ten właśnie sposób Mei mówi otwarcie o swoich uczuciach, co w jej przypadku zdarza się bardzo rzadko. Jednocześnie rzuca to o wiele więcej światła na jej życie emocjonalne przed pojawieniem się w nim Yuzu oraz na jej relacje z siostrą. Możemy więc mieć nadzieję na to, że w przyszłych tomach autorka pozwoli nam na większy wgląd w psychikę tej postaci oraz na lepsze jej zrozumienie. Czy jednak naprawdę tak będzie? Biorąc pod uwagę sposób, w jaki kreowana jest w tej serii Mei, może się okazać, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na moment, w którym naprawdę będzie dla nas otwartą księgą. Niewątpliwie jednak, ten tom „Citrus” pokazał nam, że brak wglądu w uczucia Mei ma swój nieodparty urok, ponieważ każdy przejaw otwartości z jej strony budzi w czytelniku tym większy zapał do lektury tej mangi, jak również ekscytuje i zmusza do analizy przedstawionej historii, w miejsce bezmyślnego czytania.

Co się zaś tyczy relacji między głównymi bohaterkami, ten tom mangi wydaje mi się nie skupiać w jakimś szczególnym stopniu na wniesieniu do historii czegoś nowego pod względem uczuciowym. Głównym jego zadaniem jest raczej umocnienie uczuć Mei i Yuzu, poprzez położenie nacisku na wszystko to, co przyciągnęło nastolatki do siebie, co sprawiło, że zaczęły inaczej na siebie nawzajem spoglądać. Jedynym, co w pewnym stopniu ulega zmianie jest fakt, iż dziewczyny miotają się między miłością romantyczną a siostrzaną zdecydowanie bardziej otwarcie niż dotychczas. Jest to dosyć interesujące i z pewnością ukazane w sposób odbiegający od szablonu, jaki zazwyczaj pojawia się w przypadku motywu miłości między rodzeństwem, ponieważ status sióstr choć niewygodny, nadal nie wydaje się stanowić dla nich jakiegoś szczególnie poważnego problemu. Czy zmieni się to w przyszłych tomach? Niebawem się przekonamy.

Podsumowując, trzeci tom „Citrus” z całą pewnością możemy zaliczyć do interesujących i naprawdę udanych. Autorka wprowadza do historii nową postać, która wyraźnie dominuje w tej odsłonie serii, jednocześnie dodając jej powagi i psychologicznej głębi. Pod tym względem jest to niewątpliwie najbardziej bogata z dotychczas wydanych części, co czyni „Citrus” mangą wartościową i zachęca do dalszego zgłębiania przedstawionej tu historii. Krótko mówiąc, po ten tom, jak i po całą serię, naprawdę warto sięgnąć. 

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True