portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO STUDIO JG

WYDAWNICTWO WANEKO

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE


Anime.com.pl

Wishtown

Recenzja 5 tomu mangi "Citrus"
Autor: Karolina Cebula | Dodał: sunater | Data: 24 listopad 2019 | 167 odsłon
Po licznych uczuciowych wlotach i upadkach, Yuzu i Mei są w końcu parą. Niestety, nie jest im dane nacieszyć się związkiem, ponieważ na horyzoncie znowu pojawiają się problemy. Tym razem wiążą się z osobą Mitsuko, starszej siostry Harumi i dawnej przewodniczącej samorządu szkolnego.  Kobieta rzuca bowiem Yuzu niełatwe do wykonania wyzwanie, kiedy ta staje w obronie pierwszorocznej uczennicy, będącej jej fanką. Obecność w szkole Mitsuko nie odbija się jednak tylko na Yuzu, ale także na Harumi, która jest zmuszona usunąć się w cień i wyprzeć przyjaciółki.Piąty tom „Citrus” otwiera w życiu naszych bohaterek zupełnie nowy rozdział. Jako że Yuzu i Mei w końcu zaczynają ze sobą chodzić, oczekujemy, że ta odsłona serii skupiać się będzie na ich związku, uczuciach i po prostu na byciu parą. Saburouta okazuje się jednak mieć zupełnie inny pomysł na tę część swojej mangi. Wprawdzie najważniejsze miejsce zajmuje tu budowa bohaterów, jednak w centrum przedstawionej w tym tomie historii autorka kolejny raz stawia samorząd szkolny, jak również sięga po jego byłą członkinię. Prawdę mówiąc, nie jest to motyw, który zachwyca, ponieważ od razu nasuwa nam się pytanie, czy ludzie naprawdę nie mają nic ciekawszego do roboty, niż angażowanie się w sprawy swojego dawnego liceum. Rozwinięcie tego wątku również do szczególnie sensownych nie należy. Jedyny jego plus to fakt, iż dzięki niemu dowiadujemy się czegoś więcej o Yuzu oraz Harumi.

Skoro przy bohaterach jesteśmy, uważam, że w tej części serii bardzo istotne jest to, iż w dużej mierze skupia się ona na osobie Yuzu, ze szczególnym uwzględnieniem tego, jaką widzą ją bliskie jej osoby. A warto zauważyć, iż ten tom w znacznym stopniu zmienia sposób, w jaki postrzegają tę postać zarówno niektórzy przyjaciele i bliscy dziewczyny, jak również sami czytelnicy. Okazuje się bowiem, że autorka ma kilka asów w rękawie, jako że jej bohaterka skrywa tajemnice, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Co więcej, ta odsłona „Citrus” podkreśla również liczne zalety Yuzu, jak chociażby jej wrażliwość, troskliwość, lojalność, determinację. Saburouta daje nam także wyraźnie do zrozumienia, że Yuzu, chociaż porywacza i nierzadko lekkomyślna, potrafi dokonywać świadomych, przemyślanych wyborów. Tym samym, po przeczytaniu tego tomu dziewczyna, którą znaliśmy do tej pory, nie jest już w naszych oczach tą samą osobą.

W piątek odsłonie tej serii duże znaczenie ma również postać Harumi. W końcu to właśnie ona zostaje poddana najtrudniejszej próbie, to ona musi zmagać się nie tylko z przejmującym ciężarem wyboru między oczekiwaniami a przyjaźnią, ale także na niej najdotkliwiej odbija się sytuacja związana z jej siostrą oraz wyzwaniem jakie rzuciła Yuzu i Mei. Jedynym czego żałuję jest fakt, iż autorka nie wchodzi w psychikę Harumi, a jedynie nakreśla targające nią emocje. Czytelnik wielu rzeczy musi się po prostu domyślać lub nawet zgadywać, co czuje nastolatka, która mimo pozornej pewności siebie, w rzeczywistości ukrywa się pod maską niezmąconej niczym odwagi. A należy zauważyć, że w tym tomie wspominana maska opada, pozwalając nam na dostrzeżenie skrywanego dotąd wnętrza Harumi. Silna i zdecydowana, zawsze gotowa do pomocy dziewczyna, którą znaliśmy, nagle okazuje się kimś zupełnie innym, odsłania przed nami swoje słabości, obawy. Krótko mówiąc, w tym tomie poznajemy nieznaną nam dotąd stronę tej bohaterki.

Niewątpliwie warto również wspomnieć, iż bardzo istotne miejsce w piątym tomie mangi zajmuje temat przyjaźni, który dominuje nad miłością. Co ważne, w pewnym momencie nasza Yuzu dokonuje nawet wyboru pomiędzy przyjaźnią a miłością, ustalając swoje chwilowe priorytety. Jest to bardzo interesujące i niespodziewane, ponieważ w ogromnej większości romansów podobne dylematy raczej rzadko zaprzątają umysły nowo upieczonych par. Tym samym, waga przyjaźni w tej części „Citrus” zostaje jeszcze silniej zaakcentowana. Ponadto, ten tom serii wystawia na próbę nie tylko przyjaźń Yuzu, ale przede wszystkim Harumi. Dla niej wydarzenia piątej odsłony mangi są wyjątkowo trudne i męczące emocjonalnie. Czy w takiej sytuacji będzie to miało jakiś wpływ na jej relacje z Yuzu? Tego jak na razie nie wiemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że czytelnik po zapoznaniu się z tym tomem naprawdę jest ciekaw, co przyniesie kolejny, nie tylko w temacie miłości, ale także przyjaźni. 

Podsumowując, piątego tomu „Citrus” nie zaliczyłabym może do najlepszych, niemniej uważam, że jest on bardzo wartościowy. Saburouta skupia się na budowie swoich głównych i pobocznych bohaterek, zmuszając je do dokonywania trudnych, wymagających odwagi wyborów. Sposób, w jaki w tej odsłonie serii mangaka kreuje swoje postaci znacząco zmienia to, jak są one przez nas postrzegane. Jeśli więc nie dla wydarzeń, to po ten tom mangi warto sięgnąć właśnie dla wspomnianych przeze mnie bohaterów.

| Drukuj | |

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się


Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.

Antologia Białej Lilii Carciphona Antologia Yuri  Antologia Yuri


wyświetl PostaReanimacja fo..
 Andrew [01. Sty-23:46]
wyświetl PostaKonkurs na gr..
 Hokusai [08. Lut-14:39]
wyświetl PostaCitrus
 Marik126.. [24. Sty-14:44]
wyświetl PostaPulse - Ratan..
 Alextash.. [27. Lip-10:48]
wyświetl PostaKimi Koi Limi..
 Marmolad.. [27. Cze-21:50]

[Wejdź na Forum]


W tej chwili nie ma żadnego użytkownika.


Nowości w encyklopedii. If This Wish Comes True