portal
encyklopedia

WYDAWNICTWO WANEKO

WYDAWNICTWO DANGO

WYDAWNICTWO JPF

WYDAWNICTWO STUDIO JG

Comixgrrrlz - komiks kobiecy

WYDAWNICTWO YUMEGARI

WYDAWNICTWO THE COLD DESIRE

Insomniadub

Wishtown

Anime.com.pl

Shima Shop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Soniasonia
Temat postu: Nowe mangi w Polsce  PostWysłany: 23-10-2012 - 22:26
yin-yang
yin-yang

W ostatnim czasie w Polsce ukazało sie kilka naprawdę ciekawych mang. Słynne Umazaki, klasyczny Klan Poe, rozbudowane i oferujące niezwykłe zwroty akcji Pandora Hearts... Czy ktoś z was je czytał?
Umazaki jest w polskim fandomie bardzo znane, przedstawię więc dwie pozostałe. Klan Poe to manga o wampirach niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze, została napisana w 1973 roku i tym samym było to pierwsze dzieło literackie przedstawiające historię z punktu widzenia wampira, czyniąc go tym samym bohaterem pozytywnym. Po drugie, pomimo tematu w mandze nie zobaczymy na raz więcej niż kilka kropli krwi, a makabryczne wydarzenia są wspomniane jedynie w wypowiedziach bohaterów. Po trzecie, komiks jest doprawdy epicki, a autorka osadziła akcje w pokaźnym okresie dziejów Europy, mimo egzotyki tematu poprawnie oddając klimat wszystkich epok i nawet dodając kilka fraz w bardzo poprawnym angielskim (!) Last but not least, jest to utwór poważniejszy, niż większość mang wydanych w Polsce, którego po prostu nie da się czytać bez skupienia.
Głównym bohaterem utworu jest Edgar Portsnell, chłopiec, którego życie trwało w cieniu tragedii, z których wymuszona przemiana w nieumarłego w młodym wieku jest tylko jedną z wielu. Wraz ze stopniowo topniejącą rodziną rodziną przemierza Europę, poszukując, czego, tego sam nie wie. Podróży niezwykłych bohaterów towarzyszy ciągły smutek, walka z samym sobą i przerażająca świadomość, iż próby zmienienia świata na lepsze często prowadzą do tragicznych skutków...
Pandora Hearts to na pierwszy rzut oka typowa manga fantasy, która jednak w miarę czytania kolejnych rozdziałów okazuje się być znacznie głębsza, niżby się to pierwotnie wydawało. Nasuwa mi się porównanie do "NGE" - oba utwory zaczynają się jak normalni przedstawiciele swoich gatunków, by nagle, gdy odbiorca myśle, że wie, czego się spodziewać, przywalić mu kowadłem w głowę - w przypadku NGE ma to miejsce w 20-21 odcinku, u Pandory pod koniec siódmego tomu. Nagle okazuje się, że nikt nie jest tym, kim by się wydał, wszyscy kryją mroczne sekrety, świat jest znacznie bardziej skomplikowany i ma się ochotę za jednym posiedzeniem dokończyć dzieło. jakby tego było mało, kolejny moment tego typu nastepuje w Pandorze wiele rozdziałów później... a zaraz potem JESZCZE RAZ. Ale to by wymagało strasznych spoilerów, a na razie muszę wprowadzić do fabuły.
W równoległym świecie, w którym istnieje magia, a rządy sprawują cztery szlacheckie rody beztroskie zycie wiedzie Oz Velisalius, bawiąć się w pałacu wraz z siostrą Adą i służącym-przyjacielem Gilbertem. Do czasu, aż znalazłwszy w zapomnianym grobowcu zegarek-pozytywkę spotyka tajemniczą dziewczynę, by wkrótce potem zostać zabitym i zesłanym do piekła. Tam ponownie spotyka tą samą dziewczynę, która jednak go nie pamięta, lecz będąc magiczna istotą - łańcuchem Czarnym Królikiem, zawiera z nim pakt i pomaga wyrwać sie z Otchłanii... Powróciwszy odkrywają, iż minęła dekada, wiele rzeczy się zmieniło, a oni sami zostają zmuszeni do współpracy z tajemniczą organizacją Pandorą....
Mam nadzieję, iż mój opis zachęcił kogos do sięgnięcia po wspomniane tytuły. A może macie jeszcze jakieś pytania? Serdecznie zapraszam do dyskusji!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Altena
Temat postu: Nowe mangi w Polsce  PostWysłany: 23-10-2012 - 23:09
Q
Q

Już sam Twój opis wskazuje na różnorodność gatunkową Smile

" Do czasu, aż znalazłwszy w zapomnianym grobowcu zegarek-pozytywkę spotyka tajemniczą dziewczynę, by wkrótce potem zostać zabitym i zesłanym do piekła. Tam ponownie spotyka tą samą dziewczynę, która jednak go nie pamięta, lecz będąc magiczna istotą - łańcuchem Czarnym Królikiem"

Ten fragment wywołał szeroki grin na twarzy - najpierw zegarek z pozytywką kojarzący mi się zawsze tylko z jednym anime Noir, potem Czarny Królik i oczyma wyobraźni widzę Chibi-Usę z Sailorek jako Black Lady ^^
Czy tę mangę można poczytać w sieci, czy trzeba zamówić? Tak, pod tym względem jestem bezczelnym piratem.

Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2013 - 20:46
yin-yang
yin-yang

W obecnym roku ukazało się jeszcze kilka ciekawych mang. Niedługo ukaże się trzeci tom "Kagen no Tsuki", mangi Ai Yazawy wydanej u nas przez Waneko. Głównym bohaterem jest mała dziewczynka, która w opuszczonym domu spotyka dziewczynę-ducha, z którym tylko ona może się komunikować. Duch cierpi na amnezję, pamiętając tylko zagadkową postać "Adama". Dziewczynka wraz z przyjaciółmi postanawiają pomóc jej odkryć prawdę o sobie, która wkrótce okazuje się być bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek myślał! Manga zauroczyła mnie tym, iż pomimo ewidentnego należenia do gatunku shojo romans stanowi w niej wątek poboczny, a bohaterami, chociaż raz, nie są nastolatki.
"Otome Yokai Zakuro" to magical girls osadzone w alternatywnej epoce Meiji, w której istoty mityczne koegzystują obok normalnych ludzi. W kontaktach między obiema stronami pośredniczy specjalne ministerstwo, którego przedstawicielami są głowni bohaterowie: trzej młodzi żołnierze i cztery półlisice. Generalnie jest to dosyć typowy przedstawiciel gatunku. Spodobało mi się, że chociaż wątek romantyczny odgrywa dużą rolę i jest obecny od samego początku, rozwija się on powoli i nienatrętnie. Dziewczyny, chociaż ich postaci są wpisane w estetykę "uroczej kulturki", są nieoczekiwanie twarde i kompetetntne, ratując swoich męskich kompanów częściej niż ma to miejsce w odwrotną stronę.
"Spice and Wolf" to znana manga. Opowiada ona o wędrownym kupcu podróżującym z dziewczyną-wilkiem, a trzonem fabuły są różne sposoby, na które Lawrence próbuje się wzbogacić, w czym często pomaga mu sprytna Horo. To bardzo specyficzne dzieło. Zawartość srebra w monetach albo wciągnie, albo zniechęci. Mnie wciągnęło.
Ostatnia pozycja - "Vasalord". Są bojowi księża-cyborgi na usługach Watykanu. Są wampiry. Są księża, którzy są wampirami. Są wampiry, które chcą zostać księżmi. Jest seks. Dużo seksu. I, o dziwo, dogmaty wiary zostały oddane prawidłowo. Również wpasowanie wampirów w teologię ma sens. Nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. Niedługo ukaże się piąty tom.

Belial
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2013 - 10:42
going mad

I to wydane w Polsce? Mniam!

Pandora Hearts i Kagen no Tsuki lubię i polecam. Widzę, że sporo się dzieje w temacie. Smile

A jak z anime wydanymi w Polsce?

Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2013 - 20:34
yin-yang
yin-yang

Obaj dystrybutorzy zbankrutowali w 2009 roku. Sad

Belial
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2013 - 16:01
going mad

hehe, widać jak się orientuję. Wink

Irisviell
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2013 - 18:44
almost yang
almost yang

A ktoś coś więcej o planach dotyczących mang bliskich fandomowi yuri? Ja czytałam w styczniu w Otaku, że "(...) co najmniej dwa wydawnictwa planują w tej chwili wydać pewien bardzo znany (także wśród fanów yuri) tytuł w 2013."

Jeśli dziewczyny zrobią cosplay yaoi to będzie yaoi, czy yuri?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2013 - 19:31
yin-yang
yin-yang

Na razie wydawnictwa podały swoje plany tylko na pierwszą połowę 2013 roku. W tej chwili nie ma w nich mang yuri. Najbliższa jest planowana na wakacje "Madoka", z pojawiającym się w połowie wątkiem prawie-być-może-yuri.

sunater
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2013 - 19:32
soldier of fortune

Grisznak pisząc to miał na myśli za pewne wydawnictwo Kotori (najpierw mówili o 2-tomowej "najlepszej komedii yuri" później zmodyfikowali plany do jednotomówki) i JG Studio. Pozostaje także ewentualność wydania "Onisama e" przez JPF - ale to dopiero w 2014(jeśli już). Wszystko to jest jak na razie na etapie negocjacji...

Lou
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2013 - 10:32
yin-yang
yin-yang

Moim zdaniem JPF wyda Oniisamę na 100%. Albo będzie to w 2014 albo w 2015 ale wyda. Jeśli już jakaś manga pojawia się w ich propozycjach to prędzej czy później trafia też do oferty.

I'm the best at what I do... and what I do ain't pretty.

Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 28-07-2013 - 18:17
yin-yang
yin-yang

W lipcu ukazało się kilka nowych, wartych uwagi mang. Przede wszystkim zadebiutowało wydawnictwo Taiga, i to dwoma tytułami jeden po drugim. Pierwszym jest „Strażniczka Orelianu”, jednotomowa komedia romantyczna, w której bodyguardem aroganckiego następcy tronu zostaje wojowniczka. Z komiksem jeszcze się nie zetknęłam, ale wydawcy reklamują się łamaniem stereotypów literatury romantycznej, więc może być interesująco. Drugim tytułem jest jedna z moich ulubionych mang, „Pet shop of horrors”. Chińczyk Di prowadzi sklep ze zwierzętami, gdzie osoby wtajemniczone mogą oprócz zwyczajnych pupili nabyć mityczne stworzenia stosownie do swoich zapotrzebowań. Każdemu zwierzęciu towarzyszy zestaw instrukcji, nakazów i zakazów, których zlekceważenie może skończyć się tragicznie. Każdy rozdział poświęcony jest jednej parze kupiec-zwierzę. Bardzo ładnie narysowany komiks spodoba się miłośnikom „XxxHolic” czy „Tarot Caffe”.
Studio JG wydało „Opowieść panny młodej”, rozgrywającą się w dziewiętnastowiecznej Azji Środkowej historię dwudziestolatki wydanej za … dwunastolatka. Pierwszy tom sprawia wrażenie sympatycznej opowieści historyczno-obyczajowej o wartościach edukacyjnych. Jest to również manga o najpiękniejszej kresce, jaką widziałam. Rysunki są bardzo szczegółowe, przy czym autorka ręcznie stawia wszystkie kreski zamiast posługiwać się komputerem czy choćby nawet rastrami. Wiele kadrów człowiek ma ochotę oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Mankamentem jest cena, niewspółmiernie wysoka do objętości mangi – 30 zł za ok. 180 stron.
Jednocześnie Waneko rozpoczęło wydawanie „Karneval” i „Madoki”. O pierwszym wiem tyle, że autor jest wielkim fanem Yun Kogi, co widać nawet w stylu rysunku, natomiast drugi to szalenie popularna obecnie manga z gatunku magical girls, bardzo mroczna, pomimo przesłodzonej, nieporadnej jeszcze w pierwszym tomie kreski. Warto ją czytać dla wielkiego zwrotu akcji pod koniec drugiego tomu oraz trzeciego tomu, wprowadzającego wątek „Homuriki” oraz subtekst yuri.

BiankadeSade
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2013 - 11:22
yin-yang
yin-yang

Chciałam się skusić na Pet shop, ale jakoś kreska mi nie pasuje - w anime była o niebo lepsza, albo to może przez fakt, że postacie były w kolorze i się poruszały, a w mandze - wiadomo (?)
Madoke na pewno kupię Smile

Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2014 - 21:19
yin-yang
yin-yang

Upłynęło trochę wody. Raz - przeczytałam "Strażniczkę". Badziewie straszne, acz bardzo ładnie narysowane. Wątek obrończyni to jest może w pierwszym rodziale, bo potem bohaterka angstuje, że nie jest wystarczająco kobieca i książę jej nie pokocha Sad Dwa - przeczytałam dwa tomy "Pet shop of horrors". Manga jest jeszcze lepsza, niż jak ją zapamiętałam z czytania kilka lat temu. Śmiem twierdzić, że to najlepszy tytuł na polskim rynku od czasu zakończenia "Angel Sanctuary". Trzy - w końcu wydano "Było ich jedenaścioro". Teraz trochę nie chce mi się pisać, więc wprowadzenie skopiuję ze strony JPF:
"Dziesięcioro młodych kadetów kosmicznych zostaje wysłanych w ramach testu końcowego na opuszczony statek. Ich zadanie polega na jak najdłuższym przetrwaniu przy ograniczonych zasobach. Jeśli pomyślnie przejdą test, spełnią się ich marzenia o byciu sławnym i cenionym w społeczeństwie. Po przybyciu na statek kosmiczny, okazuje się, że wśród załogi niespodziewanie pojawił się jedenasty członek. Z biegiem dni, kadeci muszą radzić sobie z narastającymi podejrzeniami wobec siebie, jak również z wiedzą, że statek znajduje się na rozpadającej się orbicie. Gwiazda, która znajduje się w pobliżu jest przyczyną wysokiej temperatury na statku oraz rozprzestrzeniającej się choroby wśród załogi. Co należy zrobić, aby ustabilizować swoją orbitę i ustalić, kto z nich jest szpiegiem? "
Historia składa się z trzech części- pierwsza jest opisana powyżej, druga, znacznie dłuższa, jest jej kontynuacją i ma charakter polityczno-przygodowy (trójka bohaterów próbuje powstrzymać wojnę między dwoma prowincjonalnymi planetami), trzecia to zbiór surrealistycznych historyjek z pewnym zacięciem filozoficznym - np. bohaterowie rozmawiają o moralności jedzenia ludzkiego mięsa.
Trudno mi tą mangę ocenić. Tak najbardziej to jest podobna do dobrych odcinków z klasycznego "Star Treka". Na pewno była w czasie swojego powstania przełomowa (wątek Frol to najstarszy przykład tego typu wątku *więcej nie napiszę, bo spoilery* w mandze, a i w tym czasie ogólnie w science fiction były to wątki niepopularne), ale przez te niemal 40 lat powstało wiele historii lepiej i ciekawiej przedstawiające te typy wydarzeń, które opisywała Hagio Moto Sad W zasadzie to mogę z czystym sercem polecać tą mangę tylko fanom "Star Treka" właśnie. To jest dobra historia, ale nie wybitna, nie jest też tak skomplikowana, jak dzisiejsze sceince-fiction, razić może miejscami melodramatyzm i bardzo staroświeckie mimo wszystko podejście do ról płciowych (wszystkie postaci żeńskie w mandze są bierne, a w Akademii Kosmicznej nie ma studentek).

Lou
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2014 - 09:39
yin-yang
yin-yang

Jestem po lekturze drugiej części "Walkin Butterfly'" i jestem zachwycona. Jest to obecnie najciekawsza manga na rynku. Wreszcie josei, wreszcie beztroska bohaterka o trudnym charakterze. Wreszcie nie jest to kolejna opowieść o poszukiwaniu miłości lecz o ciężkiej pracy, konsekwentnym dążeniu do wytyczonego celu i zwalczaniu własnych kompleksów. Wreszcie droga obrana przez protagonistkę mangi nie jest rezultatem nagle objawionego talentu, ani podążania za ukochanym. To tylko splot zdarzeń. I uwielbiam Tago.

Całkiem znośna jest też "Emma". Choć nie przepadam za romansami to jednak pierwszy tom był przyjemną lekturą na godzinę. Za to "Otoyomegatari" tej samej autorki do mnie nie trafiło.

I'm the best at what I do... and what I do ain't pretty.

Alextasha
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2014 - 14:34
yang
yang

Lou napisał:
Jestem po lekturze drugiej części "Walkin Butterfly'" i jestem zachwycona. Jest to obecnie najciekawsza manga na rynku. Wreszcie josei, wreszcie beztroska bohaterka o trudnym charakterze. Wreszcie nie jest to kolejna opowieść o poszukiwaniu miłości lecz o ciężkiej pracy, konsekwentnym dążeniu do wytyczonego celu i zwalczaniu własnych kompleksów. Wreszcie droga obrana przez protagonistkę mangi nie jest rezultatem nagle objawionego talentu, ani podążania za ukochanym. To tylko splot zdarzeń. I uwielbiam Tago.

A zastanawiałam się nad kupnem Very Happy Skoro tak stawiasz sprawę to na bank to kupię, ale chyba dopiero jak wyjdzie 4 tom Very Happy

http://three-musqueerteers.tumblr.com/

Soniasonia
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2014 - 15:05
yin-yang
yin-yang

"Kwiaty grzechu". Trudno mi ocenić tą manhwę. Jest dziwna. W skrócie: Sewa jest emocjonalnie zrośnieta ze swoim bratem-bliźniakiem Sejunem, który ma jej dość i postarał się o dziewczynę. Zazdrosna Sewa zamienia jej tabletki uspokajające na anystetyki, w związku z czym dziewczyna przesypia bardzo ważny koncert, w którym miała wziąść udział. Sewa podejrzewana jest też o zrzucenie ze schodów chłopaka, który przypadkowo dotknął jej biustu. Gdy Sejun udaje się do domu dziewczyny w wiadomym celu, Sewa stalkuje go i robi mu awanturę, mówiąc, że jeśli ją kocha, to powinien dla niej umrzeć. Usłyszawszy to, Sejun wychodzi na środek jezdni i pozwala się potrącić samochodowi, udowadniając, że jest tak samo stukniety jak siostra. Jest jeszcze jakiś podejrzany koleś, co się podkochuje w Sewie. Całość bardzo ładnie narysowana, ale strasznie porąbana. Manhwę wydaje Kotori, ostatnio ukazał się drugi tom.

GRS
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2014 - 15:14
yin-yang
yin-yang

Brzmi jak kazirodcza telenowela brazylijska - choć z tego co słyszałem, to koreańskie seriale telewizyjne potrafią być jeszcze głupsze. Czytałem natomiast kiedyś na acepie pięknie napisane, ujęte w jednym zdaniu, streszczenie fabuły tych "Kwiatów...". Brzmiało ono (zmniejszam, żeby nie spoilerować):
On jej daje kosza, ona zaczyna się lizać z jakimś Gi‑hoonem, brat się wkurwia, daje Gi‑hoonowi baseballem w łeb, uciekają na wieś do dziadków, gdzie dziewczyna umiera, bo zapomniała brać leki na serce.

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat

Web site powered by PostNuke

All characters and trademarks are property of their respective owner. 'Free Soul' copyright belongs to Ebine Yamaji. All the rest by YURI.PL TEAM.